• تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
  • کد خبر : 2204
  • چاپ خبر

افزایش صادرات از گمرکات استان مازندران در یک ماه نخست سال

ناظر گمرکات مازندران با بیان رشد 45 درصدی ارزش صادرات کالا طی فروردین ماه امسال از صادرات 87 هزارتن ازگمرکات مازندران خبر داد.

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی حوزه نظارت گمرکات استان مازندران ، عسگر نیک نفس ناظرگمرکات مازندران با بیان این مطلب گفت: طی فروردین ماه سال ۱۴۰۲، ۸۶ هزار و ۷۶۲ تن کالا به ارزش ۲۱ میلیون و ۷۱۴ هزار دلار بین گمرکات مازندران و شرکای تجاری آن مبادله شد.

ناظر گمرکات مازندران با اشاره به صادرات بیش از ۴۰ قلم کالا نظیر فرآورده های لبنی، بستنی ، سیمان، مصنوعات معدنی ، چوب واشیا چوبی و… گفت فروردین ماه امسال ۸۶ هزار و ۷۶۲ تن کالا به ارزش ۲۱ میلیون ۷۱۴ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران(نوشهر، امیرآباد، ساری،فریدونکنار وآمل) به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۴۵ درصد رشدرا نشان می‌دهد.

نیک نفس در مورد مهمترین مقاصد صادراتی گمرکات مازندران گفت: عراق با واردات ۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۱ میلیون و ۸۴۷ هزار دلار اولین مقصد صادرات کالاهای مازندران، روسیه با ۵۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیون و۶۰ هزاردلار ، ازبکستان با یک هزار تن به ارزش یک میلیون و ۳۴۹ هزار دلار، قزاقستان با ۱۹ هزارتن به ارزش یک میلیون و ۱۰۹ هزاردلار و آذربایجان با ۶۱۵ تن به ارزش ۹۴۲ هزار دلار پنج کشوری بودند که در مجموع بیش از ۸۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۸ میلیون دلار از گمرکات مازندران وارد کردند. صادرات به کشورهای فوق ۹۵ درصد وزن و ۸۴ درصد ارزش کل صادرات گمرکات مازندران را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین درخصوص واردات کالا در فروردین ماه سال‌جاری افزود : در این مدت ۲۷۹هزار و ۱۸۷ تن کالا به ارزش ۱۳۶ میلیون و ۹۱۸ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران وارد کشور شد.

نیک نفس اظهار داشت: ذرت دامی با ارزش ۴۷ میلیون دلار، جو دامی با ارزش ۳۸ میلیون دلار ، چربی ها وروغن های حیوانی و نباتی با ۲۰ میلیون دلار، کک نفتی با ارزش ۱۱ میلیون دلار و محصولات شیمیایی با ۶ میلیون دلار مهمترین اقلام عمده وارداتی به گمرکات مازندران در مدت یادشده بوده است.

وی بیان داشت : امارات حدودا ۱۲۲ هزار تن کالا به ارزش ۵۷ میلیون دلار ، روسیه ۵۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیون ، ترکیه با ۴۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیون دلار، هنگ گنگ با ۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیون دلار و سوئیس با ۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیون دلار پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به گمرکات مازندران بودند که در مجموع ۲۵۱ هزار تن از وزن و ۱۲۴ میلیون دلار از ارزش کالاهای وارداتی گمرکات مازندران در فروردین ماه سال‌جاری مربوط به این کشورها است.واردات کالا از این پنج کشور ۴۴ درصد از کل وزن و۴۱ درصد از کل ارزش واردات گمرکات مازندران را دربرمی‌گیرد.

وی با اشاره به رشد ۶۰۳ درصدی درآمد گمرکات استان مازندران طی فروردین ماه سال جاری گفت : درآمد گمرکات مازندران از تجارت خارجی با احتساب ضمانت نامه های دریافتی بیش از یک هزارو ۸۸۴ میلیارد و۹۸۳ میلیون ریال بوده است.

ناظر گمرکات مازندران همچنین اظهارداشت: در نخستین ماه سال‌جاری تقریبا ۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۳۵ میلیون دلاراز گمرکات مازندران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۱۰۳ درصد رشدرا نشان می‌دهد.

 

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.