بانوی کارآفرین بهشهری با آنکه در شرایط سختی از زندگی قرار گرفته بود اما توانست با همت بلند خود، هنرهای سنتی دیارش را رونق داده و با وجود همه کمبودها، مردانه به میدان اشتغال بیاید تا در اوج سختی در مسیر موفقیت گام بردارد.

به گزارش نکته آنلاین ؛ بانوی هنرمند بهشهری با بیان اینکه گلیچ یکی از دستبافته‌های سنتی دیارش است که با دستگاه گلیچ‌بافی تولید می‌شود میگوید : علاوه‌بر کار تولید و اشتغال این رشته هنری و سنتی؛ به بانوان علاقمند، بویژه برای زنان و دختران بدسرپرست و بی سرپرست و آسیب دیده محله نیز آموزش رایگان نیز میدهم.

آنچه می خوانید روایت سیده حوریه حسینی بانوی کارآفرین اهل شهرستان بهشهر استان مازندران است که سال ها همسرش بیمار است اما با تلفیق اراده و امید اثر هنری می آفریند و به دیگر بانوان نیز این خودباوری و انگیزه را منتقل میکند و اینگونه به زندگی رنگ تازگی می‌بخشد.

سیده حوریه حسینی شاهکیله بانوی هنرمند و کارآفرین مازندرانی است که با چاشنی تلاش و اعتماد به نفس و با رفع دست اندازها فضای کارگاهی خود را به یک شرکت تعاونی باعنوان لچک ترنج زرین بافت طبرستان تبدیل کرده است.

او مدرک کارشناسی خود را دررشته فرش دستباف اخذ کرد وبا مشوق مادر و همسرش توانست باسرمایه اندک اما همت و پشتکار بالا فعالیت خود را دررشته‌های فرش دستباف شروع کند و ۱۶ سال است که کار گلیج بافی، جاجیم بافی، عروسک بافی و توپ حوله بافی چادرشب بافی و سفره بافی و پارچه بافی را انجام میدهد.

این هنرمند مازندرانی با اشاره به اینکه بهشهر به عنوان شهر گلیچ ثبت ملی شده است عنوان میکند: گلیچ نوعی دست بافته داری مانند گلیمچه، متکازین و طرح های دیگر از جاجیم می‌باشد که علاوه‌بر کار تولید این آثار؛ تدریس این رشته ها را برای بانوان علاقمند و بویژه برای خانواده های بدسرپرست و بی سرپرست و آسیب دیده هم انجام میدهم.

این بانوی پر اراده که انگیزه و امید به پیشرفت های بیشتر در صحبت هایش موج میزد مطرح میکند : ۳۵ بانوی بافنده بصورت مستقیم و غیر مستقیم با وی کار می‌کنند و حتی برای آموزش به بانوان در دل روستاهای دور افتاده شهرستان بهشهر مانند نمک چال، یعقوب لنگه ، یکه توت و زاغمرز تدریس داشته و بافنده های خوبی نیز در این روستاها پرورش داده است.

او معتقد است کاری که برای بانوان بویژه افراد سرپرست خانوار انجام میدهد بویژه در بحث آموزش رایگان که برای آنان دارد به راحتی می‌توانند با آموزش این حرفه و ایجاد کار زمینه استقلال مالی آنان را فراهم کند.

خانم حسینی در بحث آموزش به مدت سه سال قبل از دوران کرونا در زندان خلیل شهر در بند نسوان آموزش رایگان در رشته های قالیبافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و عروسک بافی تدریس داشت و در حال حاضر نیز خواستار همکاری در بحث تدریس به بانوان زندانی را بصورت رایگان دارد.

امروز این بانوی کارآفرین و تولید کننده برای زنان خود سرپرست و بدسرپرست منطقه خود ایجاد اشتغال و درآمد کرده و باعث شد که سهمی در رونق اقتصادی جامعه داشته باشند.

او به بانوان بویژه زنان سرپرست خانوار توصیه میکند که مهارت آموزی را در پیش بگیرند تا وارد بازار کار شده و کسب درآمد نمایند .

این بانوی مازندرانی به عنوان یک کارآفرین و موسس آموزشگاه صنایع دستی چوقای زرین در بهشهر اعلام آمادگی کرد: به تمامی بانوان بویژه زنان آسیب دیده آموزش داده و مواد اولیه در کارگاه آموزشی در اختیار آنان قرار داده که پس از فراگیری مهارت کار تولید را آغاز کنند و در بحث فروش محصولات این عزیزان هم شخصا پیگیر خواهد شد.

این بانوی فعال و هنرمند اظهار امیدواری کرد: مردم به سمت خرید کالاهای ایرانی و هنر بافت بانوان سرزمین خودشان بروند زیرا حمایت از بانوان کارآفرین منجر به تقویت روحیه امید و انگیزه برای ادامه این کار هنری شده و همچنین شکوفایی اقتصادی نیز به همراه دارد.

خبرنگار : سارا آمی احمدی