کوروش موسوی تاکامی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان به خبرنگاران گفت: پست استراتژیک و کلیدی ۵۰۰ به ۴۰۰ به ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت آزادشهر که در روز ۳۱ خردادماه کار آن به پایان رسید، به نام شهید دکتر مصطفی چمران مزین شد. وی افزود: این ایستگاه در فاز اول، ۲۰۰ مگاولت آمپر از […]

کوروش موسوی تاکامی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان به خبرنگاران گفت: پست استراتژیک و کلیدی ۵۰۰ به ۴۰۰ به ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت آزادشهر که در روز ۳۱ خردادماه کار آن به پایان رسید، به نام شهید دکتر مصطفی چمران مزین شد.

وی افزود: این ایستگاه در فاز اول، ۲۰۰ مگاولت آمپر از بار منطقه را تامین می‌کند و یک پست کلیدی است که از سال ۱۳۸۸ کار مطالعات این پروژه شروع و در مهرماه سال ۱۴۰۱ به مناقصه رفت و تامین کننده و پیمانکار، این پست را از ۲۶ دی‌ماه سال ۱۴۰۱ شروع و در ۳۱ خردادماه ۱۴۰۲ به اتمام رساندند.

وی افزود بخس ۵۰۰ کیلوولت آن پس از مطالعه و طراحی نهایی و تایید شرکت توانیر به بالکان ترکمنستان متصل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان خاطرنشان کرد: این پروژه در سریع‌ترین زمان ممکن به اتمام رسید و این رکوردی است که برای صنعت برق ایران، ثبت شده و ماندگار خواهد بود.

این مقام مسئول ادامه داد: چه بسا این پروژه رکورد سریع‌ترین زمان ممکن احداث پست انتقال نیروی برق در بین تمام شرکت‌های سرویس‌دهنده غرب آسیا هم باشد که هست.

دکتر موسوی تاکامی تاکید کرد: این پروژه در سریع‌ترین زمان ممکن و با کیفیت بسیار بالا، تجهیزات را به‌صورت استاندارد تامین و به صورت استاندارد و در قالب دستورالعمل‌های شرکت معظم توانیر نصب، تست و راه‌اندازی شده است.

وی اعلام کرد: این پروژه، تامین بار منطقه را در آزادشهر، رامیان، بخشی از مینودشت و گنبد و مناطق اطراف برعهده خواهد داشت که ظرفیت آن در کوتاه مدت، با دو دستگاه ترانسفورماتور ۴۰۰ به ۶۳ کیلوولت ۲۰۰ مگا ولت آمپر به ۴۰۰ مگاولت آمپر می‌رسد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان، افزود: همچنین ما حداقل دو دستگاه ترانسفورماتور ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت ۳۱۵ مگاولت آمپر که ظرفیت مجموع آن‌ها به ۶۳۰ مگاولت آمپر خواهد بود را نصب خواهیم کرد.

این مسئول گفت: این پست به پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت مینودشت از طریق خط ۲۳۰ کیلوولت دو مداره دو باندل و همچنین پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت فجرگنبد در سطح ۲۳۰ کیلوولت و همچنین به پست۴۰۰/۲۳۰/۶۳کیلوولت کیلوولت علی‌آباد که احتمالا در آینده از طریق خط ۲۳۰ کیلوولت، متصل خواهد شد و رینگ منطقه را کامل خواهد کرد.

موسوی تاکامی عنوان کرد: بلوک سیکل ترکیبی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی که در این منطقه نصب خواهد شد و این مهم به شرکت معظم توانیر و شرکت نیرو منعکس شده که منطقه نیاز به احداث سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاوات دارد و به یاری خدا در منطقه ای فیمابین مینودشت و آزادشهر نصب خواهد شد، آن نیروگاه هم به این پست متصل و این پست را در منطقه بسیار کلیدی و استراتژیک خواهد کرد.

وی تاکید کرد: چه بسا احتمال دارد که در آینده اگر بخواهیم خط ۵۰۰ کیلوولت از ترکمنستان داشته باشیم به این پست متصل شود، چرا که خط ارتباطی موجود به این پست نزدیک است و حدود ۵ کیلومتر بیشتر فاصله ندارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان اشاره کرد: پست شهید چمران یک پست کلیدی در آینده خواهد بود که به پست‌های ۲۳۰ کیلوولت مینودشت، فجرگنبد و همچنین پست ۴۰۰ علی‌آباد و به پست بالکان ترکمنستان متصل خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین خط تبادلی فی مابین جاجرم خراسان به علی آباد نیز به این پست متصل شده است و لذا این پست انتقال نیروی برق ۵۰۰/۴۰۰/۲۳۰/۶۳ آتی حساس، نقطه اتصال شاهراه‌های منطقه و ایران به ترکمنستان خواهد بود.

موسوی تاکامی اذعان کرد: با راه‌اندازی این پست، مردم منطقه شرق استان گلستان که ماقبل سال ۱۴۰۱ باافت ولتاژ مواجه بودند دیگر شاهد این اتفاقات نخواهند بود و بار مورد نیاز آنها تامین خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با راه اندازی این پست انتقال نیروی برق،؛ امکان احداث شهرک‌های صنعتی در منطقه فراهم شده است تا تولید در این منطقه رونق بگیرد و فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد اشتغال محقق شود. لذا ما زیرساخت زیرساخت ها را برای حرکت رو به جلوی صنایع و تولیدکنندگان ایجاد کردیم.

 

انتهای پیام/