به گزارش نکته آنلاین و به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با هدف توجه به جامعه‌ معلولین و اعضای با شرایط خاص کتابخانه‌های عمومی و عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دو دستگاه، به همراه همکاران ستادی با فریبا بریمانی، مدیرکل بهزیستی استان و معاونین وی دیدار و گفت‌وگو […]

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با هدف توجه به جامعه‌ معلولین و اعضای با شرایط خاص کتابخانه‌های عمومی و عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دو دستگاه، به همراه همکاران ستادی با فریبا بریمانی، مدیرکل بهزیستی استان و معاونین وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این دیدار با اشاره به رفع نیاز اقتصادی اعضا در مراکز فرهنگی کتابخانه اظهار داشت: اجرای برنامه‌های فرهنگی بویژه حمایت از کسب‌وکارهای کوچک با برگزاری کلاسها و دوره‌های آموزشی متنوع رایگان برای اعضا حتی افراد با شرایط خاص و جامعه معلولین کتابخانه‌ها، با هدف توجه به خواسته‌ها و رفع نیازهای جامعه‌ کتابخانه در تمامی ابعاد خاصّه اقتصادی صورت می‌پذیرد و پیگیری این اهداف بخاطر هویّت عمومیِ کتابخانه‌هاست.

وی در ادامه افزود: معلولین و جامعه‌ بهزیستی به عنوان بخشی از عموم مردم میهن‌مان برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند به همین علّت تلاش کردیم در کتابخانه‌های عمومی بهترین خدمات را برای این قشر در نظر بگیریم.

مهدیان‌پور در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سه بخش نابینایان در سه منطقه‌ شمال، غرب و شرق استان داریم که با منابع شنیداری و خط بریل، خدمات ویژه‌ای به این قشر ارائه می‌دهند. با توجه به وجود بخش منابع دیداری‌و شنیداری در تمامی کتابخانه‌ها برای استفاده‌ عموم اعضا، دو بخش ویژه‌ ناشنوایان هم در کتابخانه‌های استان با منابع صوتی و گویا در حال فعّالیت و ارائه‌ی خدمات به این گروه خاص هستند.

بریمانی، در این جلسه گفت: ما در استان ۹۱۷ مرکز تحت پوشش داریم که مستقیم یا غیرمستقیم با ما در ارتباط هستند. مازندران از زُمره‌ی استان‌هایی است که در سطح توانمندی خانواده‌ی بهزیستی در رده‌های اول قرار دارد.

وی به وجود مراکز شبه‌خانواده اشاره کرد: مراکز شبه‌خانواده که کودکان در آن زندگی می‌کنند، زیر نظر ما هستند و نیاز به دریافت خدمات، فعّالیت‌های فرهنگی و توجّه ویژه دارند. در ده ماه گذشته حدود ۳۰ هزار نفر از مردم استان در روستاهای مختلف خدمات ویژه دریافت کردند و مورد توجّه قرار گرفتند.

مدیرکل بهزیستی استان در پایان یادآور شد: مسئله‌ی تحصیل فرزندان بهزیستی بسیار برای ما حائز اهمیّت است و مسیر توانمندسازی آنها را سرعت می‌بخشد؛ با توجّه به اینکه مبحث کتاب‌وکتابخوانی و گسترش فرهنگ آن می‌تواند کمک و تأثیر زیادی برای ما جهت توانمندسازی فرزندان و افزایش دانش و آگاهی خانواده‌های بهزیستی داشته باشد، با افتخار در این راه از کتابخانه‌های عمومی و اهداف آنها حمایت و استقبال خواهیم کرد.

گفتنی است طی این دیدار، تفاهم‌نامه‌ ای جهت افزایش همکاری و سطح تعاملات دو دستگاه، کیفیت خدمات و فعّالیت‌های فرهنگی اجرایی با هدف بهبود عملکرد دستگاه‌ها در سایه‌ی حمایت متقابل دستگاه‌ها پیش‌بینی شد.