مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- منطقه ساری گفت : امسال طرح نهال کاری در سواحل آزاد شده اجرا خواهد شد

سیدعلی علوی به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران گفت: دو برنامه تشدید اقدامات حفاظتی و مبارزه با قاچاقچیان چوب در دستور کار گرفته است.

سید علی بیان کرد: با کمک دستگاه‌های امنیتی و قضائی سه باند بزرگ و سازمان یافته قاچاق در استان شناسایی و متلاشی شدند.

وی با بیان اینکه در نقاط بحرانی ۹۰ درصد کاهش قاچاق داشتیم، افزود: با اندام سه باند مخوف قاچاق ۵۰ نفر دستگیر و تحویل نهادهای امنیتی شدند.

علوی با اعلام اینکه با حفظ جنگل و عرصه‌های طبیعی، مازندران پایدار می‌شود، تصریح کرد: سرباز امنیت زیستی کشور هستیم.

این مسئول از تولید ۸ میلیون اصله نهال تا پایان امسال در مازندران خبر داد و گفت: صنایع،  واحدهای تولیدی و صنعتی برای تولید و غرس نهال پای کار باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری تصریح کرد: امسال برای اولین بار با توجه به آزادسازی سواحل، درخت کاری در منطقه حریم ۶۰ متری دریا پیشنهاد داده شد و نگهداری این درخت‌ها بر عهده پلاژداران دولتی ، شهرداران، فرمانداری‌ها و دستگاه های مسئول خواهد بود تا سواحل سبزی داشته باشیم.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری نیز با اشاره به اینکه در دو سال گذشته در حوزه آبخیزداری اقدامات خوبی صورت گرفته است، اظهار کرد: در سال جاری از محل اعتبارات ملی ۵۵ تا ۶۰ میلیارد تومان اعتبارات آبخیزداری در نظر گرفته شد و از نظر اعتبارات استانی و ملی با رشد و روبرو بودیم.

اسماعیل مختارپور مشارکت‌های مردمی را در اجرای طرح‌های مرتع‌داری مهم دانست و گفت: احیا و توسعه رویشگاه‌های گیاهی و دریافت پروانه چرا از دیگر اقدامات صورت گرفته در استان است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری نیز گفت: از میزان یک میلیون و ۲۳۱ هزارهکتار اراضی ملی و دولتی، یک میلیون و ۱۰۹ هکتار به نام منابع طبیعی سند اخذ زده است.

موسی مقیمی از شناسایی ۶۷ گونه آفات در عرصه های منابع طبیعی از سال ۱۳۷۵ تاکنون خبر داد و افزود: بیماری آفات در هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی مرتعی شناسایی و مبارزه در حال انجام شدن است.

وی معادن را نیاز استان و کشور دانست و ادامه داد: از ۲۱۰ فقره مجوز معدن صادر شده ۴۰ درصد در استان غیرفعال است.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری با بیان اینکه  ۳۹ پارک به مساحت ۷۶۶ هکتار در اختیار داریم، گفت: در سال جدید بیش از ۷ میلیون اصله نهال تولید کردیم و در سال آینده شرایط بهتر می‌شود.

فتح‌الله غفاری از تهیه کتابچه هزار و ۲۶۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی خبر داد و گفت: در سال گذشته هزار و ۲۰۴ هکتار زراعت چوب انجام شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری نیز از رفع تصرف و آزادسازی ۶۸۱ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان خبر داد و افزود: در دو سال گذشته با اقدامات پیشگیرانه، از ۲۸۷ مورد ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری شده است.

سرهنگ مجید ذکریایی با اشاره به تماس مردم با سامانه ۱۵۰۴ منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: هزار و ۲۸۰ تماس مردمی با این سامانه داشتیم که ‌۷۵ درصد این تماس‌ها در موضوع حریق، قاچاق چوب و تصرف ،سبب جلوگیری از خسارت‌ها شده است.