به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، آیت الله صادق آملی لاریجانی- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش ملی بزرگداشت آیت الله شیخ محمد کوهستانی (رحمت الله علیه) که در دانشگاه علم و فناوری مازندران-بهشهر درحال برگزاری است، با بیان اینکه شخصیت آیت الله کوهستانی یک شخصیت مغفول مانده در […]

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، آیت الله صادق آملی لاریجانی- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش ملی بزرگداشت آیت الله شیخ محمد کوهستانی (رحمت الله علیه) که در دانشگاه علم و فناوری مازندران-بهشهر درحال برگزاری است، با بیان اینکه شخصیت آیت الله کوهستانی یک شخصیت مغفول مانده در تاریخ معاصر است، اظهار کرد: این عالم وارسته از ستارگان جهان تشیع محسوب می شود.
وی با بیان اینکه جهاد علمی و فکری این عالم وارسته که به علمای دین درجه اجتهاد می‌دادند به درستی معرفی و تبیین نشده است، افزود: آیت الله کوهستانی طلاب را به فراگیری علوم دینی تشویق و به فراگیری اخلاقیات و بندگی خدا نیز اصرار داشتند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ادامه تحصیل در حوزه علمیه آیت الله کوهستانی پیش شرطی تحت عنوان اقامه نماز شب داشت، گفت: فهم قرآن از طریق تفهیم باطن محقق خواهد شد از این رو برای تحقق این مهم باید خود را با انجام اعمال عبادی، تطهیر نماییم.

آیت الله کوهستانی از ستارگان جهان تشیع محسوب می شود

وی با بیان اینکه آیت الله کوهستانی در بیت شان تلاوت قرآن داشتند چرا که خانه‌ای که در آن قرآن تلاوت می شود برای اهل سماء بدرخشد، ادامه داد: متقین کم می‌خوابیدند تا به بندگی خدا اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه انسان برای این که عامل به عمل باشد باید با خدا رفیق باشد، گفت: در روایات متعدد آمده پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(صلوات الله علیه) فقط دو سوم شب را استراحت می‌کردند و باقی ساعات را به بندگی خدا می‌پرداختند.
وی با بیان اینکه در دین اسلام انسان مواظب و مراقب دارد، اظهار کرد: انسان باید از روایات و آیات قرآن کریم بهره بگیرد و برای درست زیستن به کار ببندد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه حقیقت انسانی به زمان و مکان خاص اختصاص ندارد باید به معرفت خود فهم پیدا کنیم، افزود: اهل الله به دنبال معرفت نفس بودند نظیر آیت الله حسن حسن زاده آملی(ره) که کتب زیادی در این زمینه به رشته تحریر درآوردند.
وی تاکید کرد: انسان اگر به معرفت خود فهم پیدا کند به دنبال پست و مقام نمی رود. آیت الله کوهستانی که تمکن مالی داشتن اما ساده زیست بودند و هرگز به جزء در خدمت خدا بودن به چیزی نیاندیشیدند درصورتیکه با این علم و اجتهادی که داشتند می توانستند مجتهد و صاحب کتاب شوند.