به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، سیدمحمود حسینی پور- استاندار مازندران در همایش ملی بزرگداشت آیت الله کوهستانی در دانشگاه علم و فناوری مازندران در بهشهر با قرائت پیام آیت الله رییسی رئیس‌ جمهوری ایران گفت؛ در این‌پیام آمده است: تجلیل از عالمان و اندیشمندان بزرگ دینی که با اخلاص […]

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، سیدمحمود حسینی پور- استاندار مازندران در همایش ملی بزرگداشت آیت الله کوهستانی در دانشگاه علم و فناوری مازندران در بهشهر با قرائت پیام آیت الله رییسی رئیس‌ جمهوری ایران گفت؛ در این‌پیام آمده است:

تجلیل از عالمان و اندیشمندان بزرگ دینی که با اخلاص و روحیه جهادی عمر گرانمایه خود را در راه نشر معارف نوراتی قرآن و اهل بیت و زنده نگه داشتن ارزش های الهی و انسانی و تربیت انسانها صرف می کنند، حرکتی پسندیده و موجب اشاعه فضیلت ها در جامعه است.

مرحوم آیت الله آقای شیخ محمد کوهستانی بی شک در زمره عالمان وارسته بود که با وجود محدودیت های نظام شاهنشاهی با توکل به خدا و ایثار خدمات ماندگاری در راستای ترویج معارف الهی و تربیت شاگردان برای تحکیم مکتب اسلام به یادگار گذارد.

این عالم‌پارسا با تاسیس حوزه علمیه در ملک شخصی در روستای کوهستان بهشهر، در انتقال دانش به طلاب تلاش کرد که این حرکت باقیات صالحات و صدقه جاریه برای ایشان است.

ایت الله کوهستانی مرد علم و عمل و اخلاق بود و با وجود تمکن مالی ، ساده زیست و مردمی و کمالات معنوی و کرامات بود.

دعای همیشه این فقیه وارسته ماندن در خط اسلام بود و تا پایان عمر بر این مسیر استوار بود.

گرامیداشت یاد آن عالم وارسته به عنوان الگوی اخلاص عمل و پراکنده کردن رایحه اسلام برای جامعه الهام بخش بود و باید با حراست به آیندگان منتقل شود.

با نثار درود به این عالم ربانی از همه مردم و برگزار کنندگان این مراسم قدردانی دارم و یقین دارم که نکوداشت این عالم برجسته و شکور از نعمات الهی است و توفیق بیشتر علمای اعلام را از خداوند مسالت دارم.

لازم به ذکر است ؛ آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنران این همایش است.

آیت‌الله لاریجانی به‌ منظور شرکت در کنگره آیت‌الله کوهستانی، مراسم سالگرد ارتحال آیت‌الله صالحی و حضور در همایش دارالمومنین بابل به مازندران سفر کرده است.

آیت الله محمد کوهستانی مشهور به آقاجان از علمای برجسته شرق مازندران بود که سال ۱۲۶۷ هجری شمسی در روستای کوهستان از توابع بخش مرکزی بهشهر چشم به جهان گشود. این عالم ربانی از دوران کودکی در فراگیری دانش و علوم دینی تبحر خاص داشت.

آیت الله کوهستانی پس از ۲۰ سال تحصیل و فراگیری علوم حوزوی، سرانجام به درجه اجتهاد رسید و با بازگشت از نجف اشرف به زادگاه خود، حوزه علمیه‌ای تاسیس کرد و به تعلیم و تربیت طلاب همت گماشت.

از محضر این استاد فرزانه عالمان شاخصی کسب علم کردند که آیت‌الله شهید هاشمی‌نژاد از جمله آنان بود.

آیت‌الله کوهستانی، هشتم اردیبهشت ۱۳۵۱ به ‌علت بیماری، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و پیکر پاکش پس از تشییع باشکوه در روستای کوهستان و شهرستان بهشهر، بنا به وصیت به مشهد مقدس منتقل و در جوار بارگاه امام رضا (ع) در «دارالسیاده» به خاک ‌سپرده شد.