به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در راستای اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی مردم دیار همیشه ‌سبز مازندران نسبت به میزان سلامتی خود و حفظ این گوهر ارزشمند دست به امری مهم زده و با ترویج فرهنگ خود مراقبتی سعی بر بالا بردن سطح سلامت مردم مازندران دارد. در گزارشی که می‌خوانید کارشناسان […]

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در راستای اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی مردم دیار همیشه ‌سبز مازندران نسبت به میزان سلامتی خود و حفظ این گوهر ارزشمند دست به امری مهم زده و با ترویج فرهنگ خود مراقبتی سعی بر بالا بردن سطح سلامت مردم مازندران دارد.

در گزارشی که می‌خوانید کارشناسان و متخصصان این دانشگاه نکات مهمی را در ارتباط با نقش رعایت الزامات بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید و بستر سازی برای  ارتقاء سطح سلامتی آنان در فصل تحصیلی جدید مورد توجه قرار داده است که توجه به  آن می تواند در حفظ سلامتی ساکنان مازندران و هم استانی های عزیز نقش مهمی را ایفا کند.

مقدمه:

با سرد شدن هوای مازندران،  زنگ خطر  سرماخوردگی به صدا در آمد، اگر چه سردی هوا خود به  خود عامل سرماخوردگی نیست؛ اما در فصل سرما شاهد سرماخوردگی بیشتری هستیم و همین امر می طلبد که مراقبت بیشتری انجام داده و با گرم نگه داشتن خود و مخاط بینی و منزل و محیط کار و درس، از سرماخوردگی در امان بمانیم.

این روزها کمتر خانه‌ای را پیدا می کنی که دانش آموز داشته باشند، اما به آنفلوآنزا مبتلا نشده باشند و در این بین بعضی ها بر این باورند که این آنفلوآنزا مقاوم تر شده و مدت‌ ماندگاری اش در بدن افزایش یافته، اما در واقع سهل انگاری و عادی انگاری در برابر بیماری آنفلوانزا موجب این همه گیری شده و می طلبد تا همچون دوران کرونا رعایت بهداشتی بیشتری انجام و از ماسک استفاده شود.

 

در آستانه شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا و همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، این نگرانی وجود دارد که ویروس کرونا با شکل و شمایل جدید، خودنمایی کند و دوباره موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه جدی شود.

بر همین اساس، به جای توصیه عمومی به کل جامعه برای استفاده از ماسک، تأکید می‌شود صرفاً افرادی که دارای سن بالا، بیماری زمینه‌ای، نقص ایمنی، بیماری‌های کلیوی، قلبی، ریوی و کبدی هستند و نیز کسانی که در تماس مستقیم با فردی بوده اند که مشکوک یا قطعاً مبتلا به کرونا بوده است، باید از ماسک استفاده کنند.

متخصصان تاکید دارند که، هر چه به فصل سرما و روزهای سرد سال نزدیک می‌شویم، عفونت‌های تنفسی رو به افزایش می‌گذارد و بیشتر می‌شود. عفونت‌های تنفسی از یک سرماخوردگی ساده شروع می‌شود ولی می‌تواند به ذات الریه و عفونت شدید دستگاه تنفسی تبدیل شود این در شرایطی است که بسیاری از این عفونت‌ها قابل پیشگیری خواهند بود.

اگرچه بیماری ذات الریه یا پنوموکوک واکسن دارد و برای افراد در معرض خطر کمک کننده است ولی هر سال مواردی از شیوع بالا و حتی مرگ و میر ناشی از بیماری آنفلوانزا را نیز شاهد هستیم.

موج جدیدی از ابتلاء در فصل سرما هر چند آرام ولی در حال رخ دادن است. اگر چه این ویروس مانند گذشته کشنده و آزار دهنده نیست ولی درصدی از افراد را گرفتار می‌کند به همین خاطر برای آنان که تا کنون موفق به انجام واکسیناسیون نشده و یا دوز لازم را تکرار نکرده اند، توصیه می‌شود واکسیناسیون را تکمیل کنند.

از آنجایی که دانش‌آموزان زیر ۱۲ سال امکان تزریق واکسن ندارند، مدارس باید با رعایت کامل و دقیق پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در تمام اماکن و ساعت‌ها فعالیت داشته باشند.

مدارس یکی از مهم‌ترین مراکز تجمعی جامعه هستند.مدارس و مراکز آموزشی در دوره اپیدمی ویروس کرونا به عنوان اولین اماکنی بودند که تعطیل شدند و همچنین آخرین اماکنی بودند که با الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند. بر این اساس با توجه به اینکه در آستانه فرا رسیدن ماه مهر و شروع سال جدید تحصیلی قرار داریم،الزاما تمام مدارس باید تمهیدات لازم برای مقابله با سویه جدید ویروس کرونا را مد نظر قرار دهند.

مدارس باید به رعایت کامل و دقیق پروتکل‌های بهداشتی اهتمام داشته باشند ودر صورت لزوم استفاده از ماسک درساعت‌های فعالیتی خود را مورد توجه قرار دهند. در عین حال کلاس‌های درس باید تهویه هوای مناسبی داشته باشند.

لازم است مدارس از قبل برنامه ­ریزی کنند و ببینند چه اقدامات دیگری می­توانند برای اطمینان از ایمنی دانش آموزان، معملها و سایر کارکنان هنگام بازگشت به مدرسه بیاندیشند تا افراد جامعه اطمینان لازم برای فرستادن فرزندان دانش ­آموز خود به مدرسه را داشته باشند.

 

 

هشدار؛ احتمال شیوع ویروس آنفلوآنزا و تشابه آن با سرماخوردگی:

در همین راستا  دکتر عباس علیپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره احتمال شیوع ویروس آنفلوآنزا و تشابه آن با سرماخوردگی هشدار داد.

وی با اشاره به شباهت علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، توصیه کرد گروه‌های پرخطر نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

دکتر علیپور افزود: در این ماه و همچنین فصل پاییز، نیاز است افرادی که علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستند، حتما از ماسک استفاده کرده و در روز‌هایی که علائم تب دارند، یک تا سه روز در منزل بمانند و استراحت کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه بیماری کووید ۱۹ هنوز در جامعه شیوع دارد به  خانواده ها و تمامی افرادی که بیماری زمینه ای که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن نیز هستند توصیه کرد حتما دُز یادآور واکسن خود را تزریق کنند.

ئی در ادامه گفت:هر چند طی چند وقت اخیر خبری از سوی کمیته علمی کرونا با عنوان “پایان استفاده همگانی از ماسک مخابره شد و با توجه به اعلام این کمیته دیگر لازم نیست همه افراد جامعه ماسک بزنند. بر اساس نظر مبنی بر شرایط با ثبات کنونی و پایان وضعیت اضطراری کرونا، به جای توصیه عمومی به کل جامعه برای استفاده از ماسک، تأکید می شود صرفا افرادی که دارای سن بالا، بیماری زمینه ای، نقص ایمنی، بیماری های کلیوی، قلبی، ریوی و کبدی هستند و نیز کسانی که در تماس مستقیم با فردی بوده اند که مشکوک یا قطعا مبتلا به کرونا بوده است، باید از ماسک استفاده کنند. ”

دکتر غلیپور افزود:همچنین در مورد مراکز بهداشتی و درمانی در مناطقی که انتقال عمومی یا خوشه ای کووید ۱۹ گزارش شده باشد، استفاده از ماسک برای همه اعم از کارکنان و مراجعان این مراکز، توصیه می شود ولی در مناطقی که انتقال قطعی به صورت تک گیر وجود داشته باشد، استفاده از ماسک صرفا برای کارکنان درگیر با بیماران توصیه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد:اما با وجود وضعیت مساعد و گاها بدون خطر کووید ۱۹ در مازندران همچون اوایل شیوع بیماری به افراد خاص که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند توصیه می شود در این برهه زمانی همچنان نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و تزریق دُزهای یادآور واکسن را جدی بگیرند موضوعی مهم و حیاتی که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران باز هم بر آن تاکید کرده است.

رئیس مرکز بهداشت استان در همین زمینه  اظهار داشت: در پیک های قبلی کرونا شاهد بودیم که جدی نگرفتن تزریق واکسن از سوی این افراد منجر به فوت آنها شده است به طوریکه در پیک هفتم کرونا در مازندران تمامی افرادی که براثر ابتلا به این بیماری فوت کردند بیماران زمینه ای بودند.

وی گفت: بروز این سویه در مازندران دور از انتظار نیست و برای مقابله با این وضعیت می بایست افراد آسیب پذیر و پُرخطر را ایمن کنیم.

دکتر علیپور اعلام کرد :‌ دانشگاه علوم پزشکی مازندران با استفاده از ظرفیت پزشکان خانواده استان برنامه فراخوان بیماران زمینه ای برای تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده است و پزشکان خانواده مکلف شدند تا بیماران زمینه ای که زیر پوشش دارند تماس بگیرند و از آنها بخواهند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

دکتر علیپور همچنین گفت:برای اولین بار در سطح کشور نظام الکترونیک پرونده سلامت مدارس در استان مازندران  ایجاد و تفاهم نامه ای در این خصوص توسط مسئولین معاونت بهداشتی مازندران و اداره کل آموزش و پرورش  مازندران امضا گردید.

به گفته وی، شاخص مراقبت های دوره ای گروه هدف دانش آموزان(پایه های اول،چهارم،هفتم،دهم)درسال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۲  به ۹۴.۹۲ رسید (سال ۱۴۰۰_۱۴۰۱ ۷۵.۶۵ بوده است).

وی افزود:همچنین طرح آموزش پدیکلوز با مشارکت والدین در ۲۷.۹۱ درصد (سال تحصیلی گذشته) در مدارس استان اجرایی شد.

 

دکتر علیپور با اعلام اینکه،استان مازندران دارای  ۳۲۲۸ مدرسه و ۴۳۵۵۹۴ دانش آموز است که ۵۷۶ مدرسه دارای مراقب بهداشت و ۲۶۵۹ مدرسه فاقد مراقب سلامت هستند، ادامه داد:واکسیناسیون بدو ورود به مدرسه ۱۰۰ درصد و میزان ابتلا به پدیکلوز در سال تحصیلی گذشته ۵.۶۸ درصد بوده که بیشترین ابتلا در مدارس ابتدایی گزارش شده است که از این میزان ۱۴ درصد  دانش آموزان دارای اختلال در مراقبت‌های غربالگری شناسایی شدند.

 

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران بیان کرد: تمام مراکز بهداشتی در سطح شهرها و روستاهای استان آماده تزریق واکسن هستند و امیدواریم باتوجه به توصیه‌ها و هشدارها این موج بیماری را به‌صورت خفیف پشت سر بگذاریم.

 

*کاهش خطر شیوع کرونا در مدارس با رعایت دستورالعمل های بهداشتی:

همزمان با حضور دانش آموزان در مدارس، یکی از نگرانی های والدین، امکان ابتلای فرزندشان به کرونا است که در همین راستا، سازمان بهداشت جهانی، توصیه‌هایی را مورد تاکید قرار داده است.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی با رعایت درست شیونامه‌های بهداشتی، خطر انتقال کرونا در مدارس به پایین‌ترین سطح خود خواهد رسید.از همین رو توصیه هایی برای کاهش خطر انتقال ویروس کرونا در مدارس مطرح است.

 

۱- زمانی که امکان دارد پنجره‌ها را برای تهویه باز کنید.

۲- با واکسینه شدن در برابر کووید ۱۹ از خودتان و دیگران محافظت کنید.

۳- همه را تشویق کنید تا دستشان را به طور پی در پی تمیز کنند.

۴- به دانش آموزان، آموزگاران و کارکنان مدرسه توصیه کنید زمانی که احساس بیماری، علامت‌های سرماخوردگی یا ضعف دارند در خانه بمانند و زمانی که در مدرسه احساس بیماری می‌کنند به مسئولان بهداشتی مدرسه اطلاع دهند.

۵- فاصله گذاری فیزیکی حداقل تا یک متر را رعایت کنند.

۶- یک سطل در دار برای دستمال‌ها و ماسک‌های مصرف شده فراهم کنند.

۷- مسئولان مدرسه به صورت پیوسته با والدین و دانش آموزان در ارتباط باشند.

۸- والدین در مورد اقدام‌های مدرسه و نقش آنها در اجرا آگاهی داشته باشند.

۹- مسئولان مدرسه از والدین درخواست همکاری کنند تا هر مورد ابتلاء به کووید ۱۹ که ممکن است در خانواده روی داده باشد را به مدرسه اطلاع دهند.

۱۰- آموزگاران و کارکنان مدرسه، پدر و مادر، بزرگسالان و افراد واجد شرایط در محیط مدرسه، کودکان کمتر از ۱۲ سال و نوجوانان بالای ۱۲ سال که به بیماری زمینه‌ای مبتلا هستند، می‌بایست واکسن بزنند.

۱۱- تهیه فهرست پیش از ترک خانه (احساس سلامتی، خوردن صبحانه، برداشتن ماسک صورت و مایع ضدعفونی کننده دست).

۱۲- در هنگام رفتن به مدرسه، زمانی که ممکن است تا مدرسه پیاده بروید و یا از دوچرخه استفاده کنید، اگر ممکن است پنجره‌های سرویس مدرسه را باز نگه دارید و پیش و پس از حرکت دستتان را تمیز کنید.

۱۳- رانندگان سرویس مدرسه باید ماسک بزنند، تا جایی که امکان دارد پنجره‌ها را باز نگه دارند و استفاده همزمان دانش آموزان از گروه‌های سنی و کلاس‌های متفاوت در سرویس مدرسه را محدود کنند.

۱۴- پس از استفاده از توالت، پیش از خوردن خوراک، در رسیدن به مدرسه، پیش از گذاشتن ماسک و پس از دست زدن به آن، هنگام اشتراک گذاری وسیله‌های مدرسه و پس از زنگ تفریح، بهداشت و شست و شوی دست را جدی بگیرید.

۱۵- به آموزگاران، کارکنان مدرسه، دانش آموزان و پدر و مادرها باید درباره برنامه‌های مدرسه در زمانی که فردی در مدرسه احساس بیماری می‌کند، آگاهی داده شود و آنهایی که نشانه دارند آزمایش کرونا بدهند و از دیگران جدا شوند و همچنین افراد در تماس با آنها شناسایی شوند و به آنها آگاهی دهند.

۱۶- در مورد فاصله فیزیکی نیز میزها و صندلی‌ها در فاصله حداقل یک متری بین دانش آموزان قرار گیرند، تعداد دانش آموزان کلاس را کاهش دهید، ترکیب دانش آموزان از گروه‌های سنی و کلاس‌های متفاوت را محدود کنید و زمان آغاز و پایان کلاس‌ها و زنگ‌های تفریح را یک درمیان کنید.

۱۷- برای ایمن بودن در مدرسه فاصله حداقل یک متر را حفظ کنید، دست خود را تمیز نگه دارید، در فضای بسته و در فضای باز زمانی که فاصله گذاری فیزیکی ممکن نیست از ماسک استفاده کنید، زمانی که ماسک ندارید عطسه و سرفه تان را بپوشانید، پنجره‌ها و درها را برای تهویه هوای کلاس‌ها و منطقه‌های مشترک مدرسه باز نگه دارید، زمانی که نوبت شما فرا رسید واکسن بزنید و به یاد داشته باشید زمانی که احساس بیماری می‌کنید در خانه بمانید.

رعایت الزامات از خانه تا مدرسه:

بازگشایی مدارس و افزایش جمعیت دانش آموزان در کلاس‌های درس بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماسک نزدن از یک سو، کاهش دما و سرمای زود رس از سوی دیگر و شهروندانی که در کوچه و بازار حداقل‌های پروتکل ها را رعایت نمی کنند،  همه و همه باعث شده تا آنفلوآنزا و بیماری های ویروسی دوباره دغدغه خانواده‌ها شود.

براساس اعلام متخصصان بیماریهای عفونی، آنفلوآنزا یک بیماری عفونی تب دار است که بیشتر دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و این بیماری به شدت واگیردار است و افراد دارای بیماریهای زمینه ای و کودکان و سالمندان در معرض ابتلای بیشتری به آن هستند.

فرد مبتلا به آنفلوآنزا در همان مراحل اولیه ابتلا دچار تب، گلودرد و سردرد به طور متوالی در چند روز می شود و علائم آنفلوآنزا ممکن است دو هفته طول بکشد در حالی‌که سرماخوردگی معمولا نسبت به این بیماری خفیف‌تر است و علائم سرماخوردگی معمولاً در حدود ۷ تا ۱۰ روز برطرف می‌شود و به سرعت آنفلوآنزا بروز نمی‌کند.

برای حصول به این نتیجه ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری اجتماعی، برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی و همچنین واکسیناسیون دانش آموزان و کادر مدرسه در نظر گرفته شود.

*توجه به ورود افراد واکسینه شده و یا غربالگری شده با تست PCR ، پیشگیری از تجمعات، رعایت فاصله­گذاری در تمام شرایط و تهویه مناسب از موارد قابل توجه در  بازگشایی مدارس است و کماکان اولویت شامل شستن دست­ها، فاصله فیزیکی مناسب و استفاده از ماسک برای همه افراد  در مدرسه،  مورد تأکید این دستورالعمل می­باشد.