روح الله سلگی، در جلسه ستاد برنامه ریزی روز مازندران با اشاره به نامگذاری ۱۴ آبان ماه به عنوان روز ملی مازندران در تقویم رسمی کشور، گفت: روز مازندران تجلی هویت تاریخی و دینی مردم این استان است که داوطلبانه دین مبین اسلام را در آغوش گرفتند. ‎ وی با بیان اینکه روز مازندران باطل […]

روح الله سلگی، در جلسه ستاد برنامه ریزی روز مازندران با اشاره به نامگذاری ۱۴ آبان ماه به عنوان روز ملی مازندران در تقویم رسمی کشور، گفت: روز مازندران تجلی هویت تاریخی و دینی مردم این استان است که داوطلبانه دین مبین اسلام را در آغوش گرفتند. ‎
وی با بیان اینکه روز مازندران باطل السحر توطئه‌ها ی دشمنان برای زدودن و محو ارزش‌های فرهنگی دیار علویان است، اظهار کرد: این روز تاریخی باید با حضور همه فرهیختگان، نامداران و چهره‌های شاخص عرصه‌های گوناگون استان فارغ از گرایش‌های سیاسی گرامی داشته شود.
معاون استاندار مازندران با تاکید بر لزوم احیای سنت‌های بومی و آیینی مازندران که در هجوم بی امان فرهنگی در حال فراموشی است افزود: تدوین پیوست فرهنگی با تکیه بر ارزش‌های بومی مردم مازندران برای گرامیداشت این روز تاریخی ضرورت دارد.
سلگی، اجرای ویژه برنامه‌های هنری، فرهنگی و جشنواره‌های محلی با محوریت بومی را خاطرنشان کرد و افزود: اجرای برنامه‌های شادی آفرین و نشاط اجتماعی برای خنثی سازی نقشه‌های شوم معاندان که درپی عزلت و رخوت جوانان این سرزمین هستند، باید در دستور کار قرار گیرد.
وی بازخوانی ریشه‌های تاریخی و فرهنگی در مسیر اعتلای تمدنی ایران اسلامی را کار ارزشی و درخور تحسین دانست و اظهار داشت: مردم مازندران در طول تاریخ با پرورش چهره‌های اثرگذار ملی و دینی مانند حسن بن زید علوی، شیخ فضل الله نوری، شیخ سربداران، حسن زاده آملی، علامه جوادی آملی و شهدای تابناک وحماسه آفرین دوران دفاع مقدس، نقش بی بدیلی در تکوین تاریخ پرافتخار دیار علویان داشتند.
این مسئول با تاکید بر لزوم جریان سازی فرهنگی حول ارزش‌های بومی و تاریخی دیار علویان از برگزاری همایش محوری روز مازندران در روستای صالحان کجور در ۱۴ آبان امسال خبر داد و افزود: دستگاه‌های فرهنگی مانند ارشاد و آموزش و پرورش و نیز شهرداری‌ها و صداوسیمای تبرستان باید با اجرای برنامه‌های شادی آفرین و آئینی با رویکرد بومی و سنتی و مشارکت مردم و نخبگان و فرهیختگان استان در بزرگداشت این روز تاریخی بکوشند.
وی نقش فرمانداران در اجرای برنامه‌های روز مازندران را محوری دانست و افزود: با همکاری دهیاران ویژه برنامه‌های فرهنگی با المان‌های محلی به مناسبت روز مازندران در روستاهای این استان اجرا خواهد شد.
در این جلسه برخی از مدیران دستگاه‌ها و فرمانداران استان برنامه‌های دستگاه متبوع برای بزرگداشت روز مازندران را ارائه کردند