به گزارش نکته آنلاین ؛ رونمایی از قرارداد لغو روادید سفرهای توریستی بین دو کشور ایران و روسیه مهمترین دستاورد این رویداد ملی بود. همچنین این رویداد ملی در قالب چهار روز با موضوع همایش گردشگری سلامت، گردشگری روستایی و بوم گردی، فرصت سرمایه‌گذاری، صنایع دستی فاخر، گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری خلاق و ماجراجویانه […]

به گزارش نکته آنلاین ؛ رونمایی از قرارداد لغو روادید سفرهای توریستی بین دو کشور ایران و روسیه مهمترین دستاورد این رویداد ملی بود.

همچنین این رویداد ملی در قالب چهار روز با موضوع همایش گردشگری سلامت، گردشگری روستایی و بوم گردی، فرصت سرمایه‌گذاری، صنایع دستی فاخر، گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری خلاق و ماجراجویانه و گردشگری کشاورزی قابلیت طبیعت گردی به همراه نمایشگاه صنایع دستی و کارگروه های تخصصصی و آموزشی در هتل میزبان بابلسر برگزار شد.

صادق برزگر مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران مازندران با اشاره به سفر تیرماه استاندار به روسیه و دستاورد‌های ارزشمندی که در ابعاد مختلف اقتصادی و گردشگری به همراه داشت اظهار کرد: به دستور استاندار مازندران مقرر شد که رویداد بین المللی گردشگری در بابلسر در راستای همین سفر با لغو روادید گروهی با موضوع گردشگری برگزار شود .

وی افزود: در این راستا ۲۳ جلسه تخصصی برگزار شد که در قالب برنامه چهار روزه در حال برگزاری است.

این مسئول بیان کرد: لغو روادید برای گردشگران کشور روسیه و حوزه کشورهای ( CIS) از مهمترین اهداف برگزاری این رویداد است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران همچنین از برگزاری نشست تخصصی دفاتر خدمات توریستی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه رویداد ملی گردشگری مازندران خبر داد.

برزگر اظهار کرد: نمایشگاه صنایع دستی با ۳۵ غرفه و پنل تخصصی و جشنواره غذاهای بومی با ۴۳ نوع غذای محلی نیز در حاشیه این رویداد مهم فرهنگی و گردشگری برگزار خواهد شد.

عضو جامعه هتل‌داران کشور گفت: میزبانی از کشور‌های همسایه یک افتخار برای مردم ایران و مازندران است، باید خوشحال بود که ویروس کرونا رفت تا ما بتوانیم دوباره دور هم و در سرزمین یکدیگر باشیم.

مهدی رودبارکی افزود: محدودیت‌های کرونایی آسیب‌های روحی و تجاری زیادی به فعالان اقتصادی وارد کرده است و اکنون دیگر زمان جبران مافات است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور بابیان این که دشمن درصدد انزوای ایران بود، اما دیپلماسی موفق دولت سیزدهم تمام معادلات آنها را بر هم زد، گفت: دولت سیزدهم برای رونق صنعت گردشگری برای افرادی که در درگاه ملی صدور مجوز نام نویسی کرده بودند، ۲۹ هزار مجوز ایجاد تاسیسات گردشگری صادر کرد. ‎

محسن کوشش تبار افزود : در مازندران یک هزار و ۲۷۹ درخواست ثبت شده بود که تاکنون ۴۸۰ مجوز در حوزه گردشگری این استان صادر شده است.

معاون اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه لغو روادید گردشگری میان ایران و روسیه آرزویی چندین ساله بود، گفت: دولت سیزدهم با دیپلماسی موفق خود توانست با همت رئیس جمهور این آرزوی چند ساله در حوزه گردشگری را برآورده کند.

یوسف نوری، مشاور وزیر امور خارجه نیز گفت: دیپلماسی یکی از زیرساخت‌های رونق صنعت گردشگری است که دولت در این امر موفق عمل کرد.

این مقام مسوول تصریح کرد: ظرفیت‌های چند بُعدی استان مازندران در حوزه‌های مختلف فراوان است که باید از این ظرفیت‌ها برای رونق گردشگری استفاده کنیم.

استاندار مازندران قرارداد لغو روادید سفرهای گروهی با کشور روسیه را یک اتفاق تاریخی دانست و گفت : آماده هستیم که برای دیگر کشورهای همسایه هم روادید گردشگری را حذف کنیم .

سید محمود حسینی پور در ادامه بیان داشت: یکی از مولفه‌های انسجام ملی دید و بازدید اقوام مختلف یا فرهنگ‌های غنی در کشور ما است که مازندران با میزبانی ۲۰ میلیون نفری سالانه زمینه ساز انسجام ملی در کشور می باشد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم، برای توسعه صنعت گردشگری از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، افزود: حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذار در این حوزه از برنامه‌های جدی در مازندران است.

مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : گردشگران دو کشور ایران و روسیه گروه های پنج تا پنجاه نفره از طریق آژانس های منتخب که قبلاً دولت های دو کشور به همدیگر معرفی کردند می‌توانند بدون اخذ ویزا و روادید وارد کشورهای هم شوند.

لیلا اژدری اظهار کرد: امسال سال گردشگری سبز است و در استانی حضور داریم که بر بستر طبیعت واقع شده است.

نایب رییس فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت : وجود ظرفیت‌های بی نظیر مازندران مانند ۳ فرودگاه، ۳ بندر و جاذبه های طبیعی و گردشگری و ۴۷۰ کیلومتر ساحل و وسعت پهناور منابع طبیعی همه با هم منطقه ویژه برای صنعت گردشگری ایجاد می‌کند که پس از بر طرف شدن مشکل از سوی شورای نگهبان به زودی از مزایای آن برخوردار میشویم.

محمد علی محسنی بندپی افزود : در هیچ جای دنیا خدمات این چنینی را دولت تقبل نمی‌کند و بخش خصوصی در این امر درست استفاده نشده بود که در این راستا باید بخش خصوصی را تقویت کنیم.

نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت افزود: توسعه گردشگری کار تیمی است باید از آموزش و پرورش شروع کنیم و این فرهنگ کار تیمی را از زمان رشد کودکان تزریق کنیم تا بتوانند خوب مدیریت کنند.

محسنی با اشاره به اینکه عدم هماهنگی بین بخشی مهمترین عدم توسعه گردشگری است؛ گفت: زیرساخت‌ها باید در استان توسعه یابد و راه‌ها و جاده‌ها در توسعه و رونق گردشگری نقش مهمی دارند.

معاون رئیس بخش دپارتمان روابط چند جانبه و پروژه های وزارت روسیه با اشاره به اینکه تاکنون ۳۰ هزار نفر برای دریافت ویزای الکترونیک مراجعه کردند؛ گفت:برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ به مازندران آمدیم و امیدواریم به دوران درخشان گردشگری پیش از کرونا برگردیم و تفاهم‌نامه‌ای دراین‌باره نیز در دست تدوین داریم.

الیزابتا آیدیان از گروه گردشگری روسیه افزود: در حال حاضر نخستین گروه لغو روادید هستیم که به ایران آمدیم‌ که به زودی هم مردم از داخل خانه و بدون مراجعه به سفارت ویزا دریافت می‌کنند و امیدوارم با این امکانات سفر به روسیه را برای ایرانیان جالب‌تر کنیم‌.

الیزابت نماینده آژانس توریستی استان باشقیرستان و دیگر میهمان روسی این رویداد گفت: ایران دارای تمدنی چند هزار ساله در قلب شرق است و تجربه بسیاری هم با نمایندگان جمهوری اسلامی در نمایشگاه‌های بین‌المللی داریم و این روابط در حوزه گردشگری توسعه پیدا خواهد کرد و به‌عنوان نمایندگان گردشگری تلاش می‌کنیم تا این روابط پایدار شده و گسترش یابد.

وی از تفاهم‌نامه لغو روادید به عنوان گامی موثر در این حوزه برشمرد و یادآور شد: چشم‌انداز وسیعی در گردشگری ایران و روسیه می‌بینم.