به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، احسان آهنگر با بیان اینکه هفته کتاب فرصت بسیار مغتنم برای توجه دادن عموم مردم به سمت کتاب و کتابخوانی است، افزود: هفته کتاب فرصت طلایی برای چاره اندیشی برای آموختن به دیگران برای مهربانی کردن با یار […]

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، احسان آهنگر با بیان اینکه هفته کتاب فرصت بسیار مغتنم برای توجه دادن عموم مردم به سمت کتاب و کتابخوانی است، افزود: هفته کتاب فرصت طلایی برای چاره اندیشی برای آموختن به دیگران برای مهربانی کردن با یار مهربان است.

وی بر لزوم زمینه سازی برای انس بیشتر مردم با کتاب تاکید کرد و گفت: کشورهایی در مسیر توسعه قرار خواهند گرفت که مردم آن کشور با کتاب مانوس باشند.

مدیر کل ارشاد مازندران با بیان اینکه هفته کتاب یک هفته ملی است و مخاطبان آن عموم جامعه هستند باید تلاش کرد تا تمامی اقشار جامعه فرصت مطالعه را پیدا کنند، ادامه داد: جامعه اسلامی نیز باید بیشتر به زمینه سازی برای انس بیشتر مردم آن جامعه با کتاب فعالیت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به روز شماره هفته کتاب و کتابخوانی، یادآورشد: کتاب؛ کودک، نوجوان و دانش آموزان، کتاب؛ کتابخوانی و کتابدار، کتاب؛ ترویج و کانون‌های مردمی، کتاب؛ خانواده و نشاط اجتماعی، کتاب؛ مسجد و فلسطین، کتاب؛ هنر و رسانه، کتاب؛ ناشران و ارکان صنعت نشر وکتاب؛ ایران و آینده روز شمار سی‌و‌یکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی است.

 

آهنگر از تشکیل دبیرخانه دائمی هفته کتاب و کتابخوانی در استان مازندران با هدف تقویت فرهنگ مطالعه در جامعه خبر داد و گفت: باید کار ریشه‌ای و دائمی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این استان صورت گیرد.

وی افزود : با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی استان بیش از ۳۰برنامه شاخص و محوری برگزار می شود.

این مسئول با اشاره به برپایی جشن کتاب و کودک در تالار مرکزی ساری، یادآورشد: نواختن زنگ کتاب در مدارس استان، راه اندازی کاروان کتاب در مناطق کم برخوردار، برگزاری مراسم کتابخوانی و جمع خوانی کتاب در مساجد، بازدید دانش آموزان از کتابخانه‌های عمومی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه خانواده‌ها با عنوان چگونه کتاب بخوانیم، راه اندازی پویش‌های کتابخوانی، کارگاه پژوهشی با منابع مکتوب با محوریت فلسطین، تجلیل از فعالان حوزه نشر و کتاب، تجدید میثاق با شهدا، رونمایی از کتاب و دیدار با نویسندگان و مروجین فرهنگ کتاب و کتابخوانی و برپایی نمایشگاه‌های کتاب در مرکز مازندران و سایر شهرستان‌ها، از جمله مهم ترین برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی است.

آهنگر اضافه کرد: نمایشگاه کتاب مازندران ۲۷ آبان تا ۵ آذر در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با حضور ناشران برجسته برپا می‌شود.

 

وی با اشاره به این که بیست و چهارم آبان ماه مصادف است با سالروز ارتحال علامه طباطبایی، ادامه داد: به همین مناسب نشستی تخصصی با محوریت شخصیت علمی مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی، مفسر، فیلسوف و عارف بزرگ و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار خواهد شد.

آهنگر از برگزاری همایش تجلیل از ناشران، نویسندگان، کتابداران، کتابفروشی‌ها، مروجین کتابخوانی و پرستاران همزمان با هفته کتاب در ساری خبر داد و گفت: همچنین در هفته کتاب ۱۰ عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت، فرهنگ بومی و… رونمایی شود.

وی از برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان تعیین سرخط های ویراستاری نوین و میزگرد تخصصی آشنایی با منابع مکتوب پیرامون زبان مادری ویژه ناشران و نویسندگان همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی در مرکز استان خبر داد.