به گزارش نکته آنلاین؛ کتاب و کتابخانه بر توسعه و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی هر جامعه اثرگذار است و کتابخانه های عمومی یکی از ابزارهای مهم برای توسعه و رشد فرهنگی و اجتماعی است. با توجه به جمعیت روستایی استان و پیشینه تاریخی و فرهنگی ؛ راه اندازی فضاهای فرهنگی بویژه توسعه کتابخانه در این […]

به گزارش نکته آنلاین؛ کتاب و کتابخانه بر توسعه و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی هر جامعه اثرگذار است و کتابخانه های عمومی یکی از ابزارهای مهم برای توسعه و رشد فرهنگی و اجتماعی است.

با توجه به جمعیت روستایی استان و پیشینه تاریخی و فرهنگی ؛ راه اندازی فضاهای فرهنگی بویژه توسعه کتابخانه در این بخش موجب کاهش آسیب ها و مشکلات اجتماعی میشود.

پروژه های نیمه تمام کتابخانه ها که در برخی از مناطق محروم و روستایی مازندران وجود دارد یکی از مقوله های مهم در مسیر حرکت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رشد اجتماعی است که حمایت دولت و خیرین را می طلبد.

مدیر کل کتابخانه های استان در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت آغاز هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛  با بیان اینکه معتقدیم منابع به‌روز باید در دسترس اعضای کتابخانه‌ها قرار گیرد گفت: تعداد مراجعان به کتابخانه‌های استان در یک سال اخیر با رشد ۳۰ درصدی مواجه است که یک سوم مراجعه کنندگان برای دریافت و مطالعه کتاب را کودکان و نوجوانان به خود اختصاص دادند.

مهدیان‌پور با اشاره به‌اینکه براساس آمایش سرزمینی استان که در حال انجام است فضای کتابخانه‌ای مازندران باید افزایش یابد، عنوان کرد: با گرانی قیمتِ زمین مواجه هستیم و باید به سمت راه‌اندازی پیشخوان کتابخانه‌ای و کتابخانه سیّار حرکت کنیم که فضای کتابخانه‌ای را در اختیار مردم استان قرار دهیم.

وی یادآور شد: کتابخانه‌های عمومی مازندران، کتابخانه سیّار ندارند اما پیگیر راه‌اندازی کتابخانه‌ی سیّار در استان هستیم.

این مسئول اظهار کرد : ۵۴۵ برنامه متنوع فرهنگی بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در استان اجرا میشود.

مهدیان پور اعلام کرد : افتتاح کتابخانه هچیرود و کارگاه نویسندگی خلاق در شهرستان چالوس، بهره برداری از دو کتابخانه مشارکتی در زندان آمل، برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه زنان و کودکان مناطق کم‌برخوردار، کتابت قرآن کریم، آئین تجلیل از خادمان کتاب و کتابخوانی، قصه گویی با محوریت کودکان غزه و رونمایی از ۱۳ عنوان کتاب از جمله برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی در استان است.

سارا احمدی خبرنگار