به گزارش نکته آنلاین ؛ مدیر کل منابع طبیعی مازندران _ منطقه ساری گفت : اجرای این طرح بر اساس تاکید مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهور، در برنامه دولت مردمی سیزدهم قرار گرفت و مقرر شد طی چهار سال یک میلیارد درخت در کشور تولید و کاشته شود و بر این اساس استان […]

به گزارش نکته آنلاین ؛ مدیر کل منابع طبیعی مازندران _ منطقه ساری گفت : اجرای این طرح بر اساس تاکید مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهور، در برنامه دولت مردمی سیزدهم قرار گرفت و مقرر شد طی چهار سال یک میلیارد درخت در کشور تولید و کاشته شود و بر این اساس استان مازندران نیز در چهار سال تولید ۱۲ میلیون نهال را بر عهده دارد.

علوی بابیان اینکه قرار است از امسال سالی ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید و کاشته شود و بر مبنای فرموده رهبری هر ایرانی ۳ نهال بکارد، این طرح محقق می‌شود؛ گفت : در این طرح مشارکت تشکل های مردم نهاد ، نهادهای دولتی و خصوصی و حامیان منابع طبیعی را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه مردم منطقه برای کاشت درخت می‌توانند به منابع طبیعی مراجعه کنند ، افزود: امروز همزمان با آغاز رسمی این طرح، تعداد ۱۰ هزار اصله نهال توسط اداره کل منابع طبیعی توزیع شد.

این مسئول با اشاره به اینکه حوزه منابع طبیعی مازندران_ منطقه ساری در سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار اصله تولید نهال داشته است خاطر نشان کرد : از ابتدای سال تا کنون ۷ میلیون و ۱۳۰ هزار اصله نهال تولید شده است که البته با مشارکت بخش خصوصی بیش از این رقم را در مازندران تولید نهال داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر در حفاظت و صیانت از عرصه های طبیعی توجه نشود قطعا با تغییرات زیستی مواجه می‌شویم تصریح کرد : طرح بزرگ کاشت یک‌میلیارد نهال یکی از مهمترین راهکارها برای مقابله با تغییر اقلیم در نظر گرفته شده است که خوشبختانه مردم و فعالان و حامیان محیط زیست و منابع طبیعی پای کار آمدند.

علوی با اشاره به خودکفایی کاغذ کتب درسی کشور به همت مجموعه تولیدی چوب و کاغذ مازندران افزود : استمرار خود کفایی کاغذ می طلبد که مواد اولیه داشته باشد و این مواد سلولزی و چوب برای تولید کاغذ نیاز است که به سمت زراعت چوب و کاشت نهال و درختان در حاشیه جاده ها، خیابان ها و پارک های شهری، اراضی دولتی، زمین های کم بازده و… برویم تا دیگر وارد کننده کاغذ هم نباشیم .

وی با اشاره به هفت نهالستان تحت پوشش این اداره کل تصریح کرد : پیمانکاران نهال مورد نظر را تولید و بصورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند .

مدیر کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری اعلام کرد: در راستای توسعه فضای سبز در سواحل استان، تمامی اراضی ساحلی مازندران به مساحت ۲۴۰ هکتار نهال کاری میشود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد : با مشارکت و همراهی دستگاه ها و نهادها، بسیج ، سازمان های مردم نهاد ، فرمانداران، شهرداری ها، شوراها و دهیاران و فعالان این حوزه میتوانیم در اجرای این طرح و حفظ و صیانت عرصه های طبیعی موفق باشیم تا این امانت را به آیندگان تحویل دهیم.

در ادامه این مراسم حاضرین با کاشت نهال در این طرح سراسری مشارکت کردند .