مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران گفت: خودکفایی و امنیت غذایی از راهبردهای اساسی کشورمان در بخش کشاورزی است و این مهم با همراهی کشاورزان در اجرای طرح های ترویج و اصلاح الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آب و خاک پیگیری می‌شود. وفائی نژاد با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر […]

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران گفت: خودکفایی و امنیت غذایی از راهبردهای اساسی کشورمان در بخش کشاورزی است و این مهم با همراهی کشاورزان در اجرای طرح های ترویج و اصلاح الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آب و خاک پیگیری می‌شود.

وفائی نژاد با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر بخش عمده نیاز دانه های روغنی کشور از طریق واردات تامین می گردد، در حالی که با تکیه بر دانش و ظرفیت محققان ، دانش‌افزایی و ارائه راهکارهای علمی مناسب و برخورداری کشاورزان از دانش و فناوری های نوین می توان در تولید محصولات مهم کشاورزی به رشد قابل ملاحظه ای دست یافت.

وی افزود: با استفاده از مشاوره کارشناسان و خدمات جهاد کشاورزی و به کارگیری بذر اصلاح شده توسط کشاورزان استان و در کنار آن اجرای طرح اصلاح الگوی کشت با بالا بردن سطح زیر کشت میزان تولید افزایش پیدا کرده و هزینه های تولید نیز کاهش خواهد یافت.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با اشاره به سیاستهای حمایتی دولت از کشت دانه های روغنی به منظور تامین نیاز داخلی، اظهار داشت: در سال زراعی جاری ۴۷۳۷ هکتار از مزارع مازندران زیر کشت این محصول بود که تاکنون ۲هزار و ۸۷۰ تن دانه سویا با نرخ پایه ۳۳ هزار تومان با رشد قیمتی ۲۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته از کشاورزان استان خریداری شد.

وی همچنین از پرداخت ۹۹ درصد از مطالبات کشاورزان سویاکار استان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۳۰۲ کشاورز محصولات خود را به مراکز خرید تضمینی اداره کل غله تحویل دادند.

مدیرکل غله استان افزود: با ثبت بیش از ۲هزار سند جهت پرداخت در بانک عامل ، تاکنون بیش از ۸۷۱ میلیارد ریال به حساب کشاورزان واریز شد.

وفائی نژاد در پایان اظهار داشت: اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران در سالجاری با راه اندازی ۹ مرکز در شهرستان های گلوگاه ، بهشهر ، نکا ، میاندرود ، ساری و جویبار اقدام به اجرای عملیات خرید تضمینی دانه روغنی سویا نمود و با توجه به نزدیک شدن به پایان برداشت سویا در مزارع استان ، خرید تضمینی این محصول در سیلوی شهید میرزاپور نکا تا برداشت آخرین مزارع استان انجام می پذیرد.