رییس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت: علت تلف شدن یک قلاده پلنگ در یکی از روستا‌های بخش کجور از توابع این شهرستان طبق مشاهدات، کالبد شکافی و بررسی‌های میدانی نزاع طبیعی بین گونه‌ای بوده است.

به گزارش نکته آنلاین ، کامبیز محسن سلطانی افزود: روز گذشته پس از اطلاع از موضوع تلف شدن این حیوان که اطراف روستا‌های “اویل ” و “کشکک ” بوده ماموران محیط زیست به منطقه اعزام شدند و سرانجام برای بررسی و کالبد شکافی علت مرگ این پلنگ برای مطالعات بیشتر به شهرستان نور نزد پزشک معتمد انتقال دادند.

وی اظهار کرد: نظریه کالبد شناسی حاکی از آن است که این پلنگ ماده‌ی حدودا ۸ ساله در اثر درگیری فیزیکی و نزاع با یک حیوان وحشی دیگر تلف شده است و آثاری از شیلک گلوله از سوی شکارچیان غیر مجاز یا دیگر افراد متخلف در بدنش مشاهده نشد و بر اثر نزاع طبیعی بین گونه‌ای این اتفاق رخ داده و سبب مرگ این حیوان شده است.

وی توضیح داد: بروز این رخدادها، طبیعی بوده چرا که در گذشته هم به علت درگیری میان حیات وحش مانند پلنگ با پلنگ، گراز با پلنگ یا دیگر حیوانات وحشی نظیر پلنگ با تشی این اتفاقات رخ داده است به گونه‌ای که سبب مرگ این گونه حیوانات یا سایر حیات وحش شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت: پس از کالبد شکافی، پوست این حیوان به طور کامل سالم بوده و جراحتی از لحاظ صدمه فیزیکی در آن دیده نشد و آنچه بررسی شده این حیوان کمتر از ۷۲ ساعت تلف شده است.

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران پیش از این در گزارشی  وضعیت تعداد قلاده‌های پلنگ مازندران را در مقایسه کشور وضعیتی مطلوب عنوان کرد و گفت: در دوربین‌های تله‌ای در مناطق مختلف مازندران وضعیت زیستی این گونه جانوری مطلوب است