یکی از آسیب‌های مهم عدم مهارت نیروهایی است که دنبال کار و شغل هستند، نیروی آچار به دستی که به درد کار بخورد نداریم.

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از معاونت ارتباطات و رسانه دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی در آئین افتتاح مجمع خیرین توسعه و ترویج اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران، اظهار کرد: برای مصیبت بزرگی که به‌وسیله عمال صهیونیست‌ها در سالروز شهادت سردار بزرگوار سلیمانی در میان جمعیت زائر مرقد مطهر ایشان اتفاق افتاده و منجر به شهادت ۹۰ نفر و مجروحیت افراد دیگر مراتب نگرانی و انزجار خودمان را از این اقدام ضدبشری اعلام می‌کنیم.

وی افزود: اینها دست پروده همان کسانی هستند که نزدیک به ۱۰۰ روز کودکان و زنان را به شهادت رساندند، مازندران ما در طول هشت سال دفاع مقدس ۱۰هزار و ۴۰۰ شهید تقدیم کرد، غزه در طول سه ماه بیش از ۲۱ هزار نفر شهید داد و واقعا هم فاجعه بزرگی بود.

آیت الله محمدی لائینی تصریح کرد: در فاجعه کرمان چند نفر دانش آموز بودند و سر کلاس هنگام حضور و غیاب زمانی که معلم اسم این دانش‌آموز شهید را می‌خواند همه می‌گفتند حاضر، که حرکت بسیار خوبی بود، همه می‌گویند اگر کسی رفت ما همه هستیم.

نماینده ولی فقیه در مازندران بیان کرد: اینکه احساسات پاک انسانی نمود و تجلی پیدا کرده جای خرسندی دارد، امروز هم حضور جمعی از خیرین در مرکز فنی و حرفه‌ای نمود دیگری از احساسات پاک انسانی است و جای تشکر دارد‌.

امام جمعه ساری بیان کرد: اینکه دومین استانی هستیم که خیرین عزیزمان در این راستا پیشگام شدند نشانه پیشتازی استان ما است، اگر امروز ما در حوزه کار و اشتغال آسیب‌شناسی کنیم یکی از آسیب‌های مهم عدم مهارت نیروهایی است که دنبال کار و شغل هستند.

این مسئول عنوان کرد: امروز ما در بخش نیروی آچار به دستی که به درد کار بخورد خلا داریم وگرنه نیروهایی که مدرک دارند و الفبای کار را بلد نیستند بی فایده است، کاری جوهره انسان است که خروجی داشته باشد پس همه ما باید باور کنیم که رشد و شکوفایی اقتصاد در این است که میدان عملی کار گرم و فعال باشد و این هم به برکت داشتن مهارت لازم ممکن است.

وی ادامه داد: خوشبختانه فنی و حرفه‌ای خدمت و زحمت خود را انجام می‌دهد و از همه دانشگاه‌ها مهم‌تر است، چرا که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها باید اینجا چهار ماه آموزش ببینند.

آیت الله محمدی لائینی تاکید کرد: پس همه قبول می‌کنیم که هر چه که به حوزه مهارت در فنی و حرفه‌ای کمک کنیم به تربیت نیروی انسانی، به شکوفایی اقتصاد خانواده‌ها، به جوانان از جهتی که اعتماد به نفس پیدا کرده عرضه و توانمندی خود را لمس کرده و استعدادهایشان به فعلیت برسد و خودشان هم لذت ببرند که کار انجام می‌دهند کمک کردیم، امیدواریم بازار مهارت‌افزایی و مهارت آموزشی رونق بیشتری پیدا کند و شاهد رشد در این حوزه نسبت به ۱۹ گروه جامعه هدف باشیم.

 

درویشی مدیرکل فنی و حرفه ای استان ضمن خیر مقدم به مدعوین در این مراسم، گفت: نظر به استناد تبصره یک  قانون نحوه کمک اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور مصوب ۱۴۰۰/۸/۱۱ مجلس شورای اسلامی و مصوبه هیئت محترم وزیران درراستای ارتقاء سطح مشارکت مردم به سازمان و بهبود کیفیت ارائه خدمات به جامعه هدف سازمان جهت توانمندسازی جوانان جویای کار فاقد مهارت، اساسنامه مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ایاستان مازندران با شماره مجوز ۸۶۲۲۰۲۱۴۷۶۶ در تاریخ۱۴۰۲/۵/۲۲ ثبت و تاسیس شد.

وی ادامه داد : بنابراین توفیق حاصل شد تا اساسنامه مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای استان مازندران با دستان مبارک حضرت آیت الله محمد باقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه معزز شهرستان ساری رونمایی و افتتاح شود، تا جوانان جویای کار این مرز و بوم از خدمات خیرخواهانه مجمع فوق بهره‌ مند شوند.

وی افزود: اهمیت آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای برای آحاد مردم خصوصا اقشار نیازمند مهارت و کارجویان است با بیان این مطلب گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای سالهاست نسبت به این آموزش بصورت رایگان اقدام کرده است.

وی حمایت دستگاه‌ ها و سازمان‌ ها برای رسیدن به جایگاه مطلوب آموزش بسیار مهم توصیف کرد و در ادامه تصریح کرد: در کنار این مراکز و کارگاه‌ های دولتی، مراکز خصوصی بعنوان آموزشگاه‌ های آزاد نیز بصورت جدی ایفای نقش می‌ کند.

این مقام مسئول گفت: توجه به سابقه درخشان این مجمع خصوصا در حوزه آموزش و پرورش و سلامت و… بسیار شایسته است، ما از تجارب ارزنده این عزیزان در پیشبرد اهداف کلان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور، نهایت بهره وری را داشته باشیم

وی افزود: از مهمترین اهدف ما در این مجمع با فنی و حرفه‌ ای خواستار تداوم و توسعه این چنین کارها در زمینه آموزش شدند، و اظهار داشت: تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌ ها و توانمندی‌ های اقشار مختلف جامعه، خیران، نیکوکاران، حمایت‌ های مادی و معنوی بوده و حرکت خوبی برای توانمندسازی نوجوان و جوان جهت ایجاد اشتغال متناسب با نیاز کار در استان است که با توجه به اهمیت حوزه مهارت آموزی با محوریت اینکه در گام دوم انقلاب نیز تنها مهارت‌ آموزی در جامعه نهادینه شود.

    مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ ای مازندران بیان داشت: مسئولیت اجتماعی برای افرادی که در جامعه تأثیرگذار هستند، ایجاب می‌ کند که به کمک دولت بیاید وظایف خود را به درستی انجام دهد، ورود پیدا کنند. مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌ های فنی و حرفه ای، با این دیدگاه فعالیت خود را آغاز کرد تا بتواند کمک‌ هایی را برای رشد و ترویج مهارت آموزی برای اشتغال جوانان ارائه کند.

وی تاکید داشت: مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای به دنبال راهکارهایی است تا توجه مسئولین کشور را به موضوع مهارت‌ ورزی افزایش دهد (مطالبه‌ گری)، زیرا تجربه نشان داده است، کسانی که دارای مهارت باشند بیکار نخواهند ماند و امکان اشتغال برای آن‌ ها وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: مجمع، به دنبال جذب افراد خیّر برای سرمایه گذاری در زمینه مهارت‌ آموزی و اشتغال است تا بتوان معضل جوانان تحصیل کرده بیکار را حل نمود و زمینه را برای توسعه آموزش‌ های فنی و حرفه ای فراهم آورد.

درویشی مدیرکل گفت: اشتغال جوانان ایرانی و ترویج فرهنگ کارآفرینی علاوه بر توسعه زیرساخت‌ های اقتصادی کشور، جلوی هدر رفت منابع و مهاجرت بی‌ رویه را خواهد گرفت. توسعه فرهنگ کار در بین جوانان، تنها راه حل اقتصاد پایدار در کشور است که می‌ تواند زمینه رضایت‌ مندی جامعه را فراهم آورد. تحقق این هدف، بدون مشارکت خیرین امکان پذیر نخواهد بود.