رییس کل دادگستری مازندران با اشاره به بررسی ۴۳ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف گفت: با تلاش های انجام شده رضایت قطعی در ۲۵ فقره قتل عمد در استان صورت گرفت.

به گزارش نکته آنلاین به نقل از  خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدصادق اکبری بعدازظهر چهارشنبه در همایش سالانه صبر کارنامه شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه را در سال‌های اخیر درخشان ارزیابی کرد و افزود: در استان مازندران نیز با اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی مرکز، برنامه‌های محوله در حال انجام است و در حال حاضر، متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی به شوراهای حل اختلاف، ۲۲ روز است.

حجت‌الاسلام اکبری وضعیت اتقان آرا و تصمیمات در شوراهای حل اختلاف استان را مطلوب عنوان کرد و افزود: فقط ۲.۶ درصد از آرای صادره در شورای حل اختلاف استان مورد اعتراض قرار گرفته و این عدد، مبین آن است که آرای صادره، مورد رضایت اصحاب پرونده بوده است.

رئیس کل دادگستری مازندران اظهار کرد: طی ۹ ماه منتهی به دی‌ماه امسال، ۴۳ هزار و ۸۴۲ پرونده در شوراهای حل اختلاف دادگستری استان مازندران مختومه شده است.

حجت‌الاسلام اکبری همچنین از اخذ رضایت قطعی در ۲۵ فقره قتل عمد طی امسال با تلاش شوراهای حل اختلاف استان خبر داد و گفت: ایجاد زمینه صلح و سازش امری بسیار دشوار و ارزنده است که به لطف خداوند متعال و تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف استان، محقق شده که این موضوع، امری بسیار مهم و قابل قدردانی است.

رئیس کل دادگستری مازندران همچنین تاکید کرد: از اولیای دمی که از حق مسلم خود گذشته و سنت الهی و ارزشمند صلح و سازش را در جامعه رواج داده‌اند، تقدیر و تشکر ویژه دارم.

حجت‌الاسلام اکبری همچنین پویش‌هایی مانند «به احترام امام رئوف (ع) می‌بخشم»، «به احترام امام حسین (ع) می‌بخشم» و «به احترام حضرت زهرا (س) می‌بخشم» را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در راستای اجرای این پویش‌ها در استان، مجموعاً یکهزار و ۱۳ پرونده منجر به سازش شده، ۸۱۰ زندانی از زندان‌های استان آزاد شدند و ۱۵ محکوم به قصاص از چوبه دار نجات یافتند که توجه به این پویش‌ها و کسب موفقیت‌های ذکر شده، نشان‌دهنده ارادت مردم دیار علویان به ساحت مقدس اهل بیت (ع) بوده است.

در این همایش نفرات برتر حوزه صلح و سازش در استان مازندران، با حضور رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری استان مازندران، معاون حل اختلاف دادگستری مازندران، اعضای شورای قضائی استان و اعضای ستاد استانی صبر، مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین از سوی حجت‌الاسلام صادقی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز حل اختلاف، آقایان؛ حسن یزدانی، امیر حسین زارع و محمدهادی ساروی، از قهرمانان نامدار کشتی و آقای بهروز عطایی، سرمربی سابق تیم ملی والیبال بزرگسالان جمهوری اسلامی ایران، به عنوان طلایه‌داران صلح، تعیین و معرفی شدند.