مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد، گفت: صادرات فله معدنی اعم از سیمان و گچ از بندر امیرآباد به کشور های حوزه دریای خزر از ابتدای سال جاری تا کنون از مرز یک میلیون تن گذشت.

محمدعلی موسی پور در خصوص میزان صادرات یک میلیون تنی سیمان و گچ از بندر امیرآباد به کشورهای حوزه دریای خزر، گفت: با اقدامات انجام شده و ارائه خدمات مطلوب و همچنین ترغیب کارخانجات سیمان مستقر در استان های مجاور در جهت جلوگیری از خام فروشی و ارائه محصولات نهایی جهت صادرات، توانستیم رکورد صادرات فله معدنی از بندر امیرآباد در سال جاری را به بیش از یک میلیون تن برسانیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد ۷۵ درصدی برخوردار بوده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد ادامه داد: بندر امیرآباد به دلیل موقعیت خاص و واقع شدن در نزدیکی کارخانجات سیمان استان های مازندران، تهران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی که از تولید سیمان با ظرفیت بالایی برخوردارند و همچنین بازار مصرف کشورهای حوزه C.I.S، این امکان فراهم گردید که این بندر بعنوان یکی از مبادی مهم صادرات در کشور تبدیل گردد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از روند رو به رشد و رونق صادرات انواع کالا، به بهره مندی از شقوق مختلف حمل و نقل علی الخصوص حمل ریلی پرداخت که بندر امیرآباد را به اقصی نقاط کشور متصل می کند و از نکات حائز اهمیت در صادرات کالاهای مختلف که از این بندر انجام می پذیرد می توان به حمل محموله ها توسط ریل از استانهای سمنان و تهران جهت صادرات به بندر امیرآباد اشاره کرد که سرعت تخلیه و بارگیری را افزایش داده و علاوه بر کاهش ترافیک جاده ای رضایت صادرکنندگان این نوع کالاها را در پی دارد.

موسی پور با اشاره به اینکه عمده بار صادراتی از بندر امیرآباد به کشور های حوزه C.I.S را سیمان، مصالح ساختمانی، مواد معدنی و مرکبات تشکیل می دهد، افزود: امیدواریم با تقویت ناوگان دریایی و تسهیل در قوانین و توافق بین شرکتهای صادر کننده و خریداران در کشور های حوزه دریای خزر در سال های آتی شاهد رشد بیشتری در سهم صادرات همه محصولات بازرگانان و تولیدکنندگان کشورمان باشیم.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: در مدت قریب به ۱۱ ماه سال جاری بیش از ۱۰۵۰ فروند شناور وارد بندر امیرآباد شدند که توانستند بیش از ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع کالا را به بندر وارد و یا از این بندر صادر و ترانزیت نمایند.