رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: از 210 هزار هکتار اراضی شالیزاری استان 60 هزار هکتار تاکنون تجهیز و نوسازی شد.

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، بابک مومنی در برنامه زنده رادیویی “رادیو سراسری گفت‌و‌گو” درباره اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری مازندران، گفت: بزرگترین طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری مازندران در شهرستان آمل در حال اجراست.

وی با بیان اینکه تجهیز اراضی با محوریت اراضی شالیزاری در حال اجراست و متوسط مالکیت اراضی شالیزاری ۰٫۷ هکتار است، ادامه داد: تجهیزات و امکانات در اختیار این مزارع قرار ندارد و ابعاد قطعات مهندسی شده و هندسی نیست.

مؤمنی گفت: با توجه به حرکت کشاورزی به سمت اقتصادی و هوشمندانه، باید اراضی کشاورزی ما اقتصادی و مهندسی شده باشد و این طرح با الگوگیری از کشور ژاپن در ایران اجرا شد و یک نظام تحویل و مدیریت آب با محوریت آب و آبیاری و زهکشی اراضی در هر یک از قطعات اجرایی شد که مصرف نهاده ها را مدیریت بهینه می کند و انقلابی در مدیریت مزارع بوجود می‌آورد.

وی اظهار کرد: این طرح یک طرح زیرساختی و مهم است و از ۲۱۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان ۶۰ هزار هکتار تاکنون تجهیز و نوسازی شد و سرعت اجرای این پروژه با توجه به محدودیت منابع کند است و باید با جدیت و شتاب بیشتری دنبال شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه به دنبال توسعه و ارتقاء این طرح هستیم که بتوانیم سامانه های کم فشار آبیاری و انتقال آب با لوله را هم در این طرح اجرا کنیم، افزود: آببندان را در بالادست مزارع و در پایین دست مزارع نیز بازچرخانی آب را داریم تا منجر به کاهش تلفات آب را داشته باشیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه انتقال آب و زهکشی اراضی در مزارع سنتی اراضی شالیزاری وجود نداشت طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری به صورت کامل و با همه ملحقات طرح در روستای نوایی محله فریدونکنار اجرایی شد و به عنوان یک پایلوت ملی است تا به عنوان یک کار ترویجی مورد توجه قرار گیرد.