هواشناسی مازندران با اعلام وضعیت هشدار سطح زرد، هرگونه فعالیت دریایی در آب‌های ساحلی این استان را از عصر فردا جمعه تا صبح روز یکشنبه آینده، ناامن اعلام کرده است.

به گزارش نکته آنلاین به نقل از خبرنگار ایرنا، هواشناسی مازندران اعلام کرد که با شمالی شدن جریان هوا و عبور موج از تراز میانی جو، دریای خزر با وزش باد شدید مواج خواهد شد و برای فعالیت دریایی ناامن می‌شود.

هواشناسی مازندران با بیان اینکه سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد اعلام کرد که بیشینه سرعت وزش باد نیز تا ۱۶ متر بر ثانیه خواهد رسید که این امر باعث شکل‌گیری امواج تا ۱.۵ متری در مناطق نزدیک ساحل و در فرا ساحل نیز تا ۲.۵ متری می شود و برای فعالیت های دریایی مناسب نخواهد بود.

هواشناسی مازندران هشدار داد که این وضعیت جوی دریایی علاوه بر احتمال غرق شدن قایق های سبک و تفریحی، احتما غرق شدن شناورهای صید کیلکا، اختلال در تردد شناورهای نیمه سنگین و اختلال در فعالیت های بندری از جمله تخلیه و بارگیری و اختالال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بناد را نیز به همراه خواهد داشت.

هواشناسی مازندران در این اخطاریه علاوه بر تاکید بر لزوم احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای سبک و در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی، تردد قایق ها و شناورهای سبک تفریحی و صیادی و همچنین صید پره و کیلکا را نیز در این مدت ممنوع اعلام کرده است.

مازندران حدود ۴۸۰ کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد که بیشترین میزان در میان سه استان شمالی است.

فعالیت‌های دریایی در خزر ممنوع شد

براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی، وضعیت جوی امروز مازندران نیمه ابری تا ابری، همراه با کاهش نسبی دما و در ارتفاعات نیمه غربی با رگبار پراکنده باران و وزش باد و در روز جمعه نیز نیمه ابری از بعدازظهر ابری، از سمت غرب استان با رگبار باران، وزش باد و با احتمال رعد و برق همراه خواهد بود.

شرایط جوی مازندران در روز شنبه آینده ابری گاهی با رگبار باران، وزش باد، کاهش دما و احتمال رعد و برق و در روز یکشنبه نیز نیمه ابری تا ابری همراه با بارش پراکنده باران و از اواخر وقت با کاهش ناپایداری پیش‌بینی شده است.

داده های دریافتی از ایستگاه های هواشناسی نشان می دهد که گلوگاه با ثبت دمای ۲۸.۶ و دلیر چالوس با ۱۵.۱ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم ترین و خنک ترین مناطق مازندران در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران نیز امروز در گرم ترین ساعت به ۲۳ درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته پنج درجه کاهش خواهد یافت.

وضعیت امروز دریای خزر نیز با موج کوتاه و باد ضعیف تا متوسط پیش بینی شده است.