مراسم تجلیل از مقام معلم و استاد به صورت مشترک برای نخستین بار به همت اداره کل آموزش و پرورش مازندران و با حضور مسئولان ملی و استانی در اردوگاه شهدای دانش آموز بادله برگزار شد.

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران ، مراسم شاخص استانی قدردانی از معلمان و اساتید نمونه و برتر با حضور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار مازندران، فرمانده سپاه کربلا ، مدیر تعدادی از مسئولان ارشد استان در اردوگاه دانش‌آموزی بادله ساری برگزار شد.

خان‌محمدی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه امیدآفرینی مبتنی بر ایمان، یکی از تکالیف معلمان است گفت : آینده کشور به دستگاه تعلیم و تربیت بوده و نقطه مهم و محوری آن هم معلمان هستند و قدردانی از این قشر عزیز، وظیفه و تکلیف همه ما است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: رهبر معظم انقلاب چندین بار به موضوع سند تحول اشاره کردند و دولت سیزدهم این موضوع را پیگیر بوده و نقشه راه اجرایی سازی این سند تدوین و ابلاغ شد.

خان‌محمدی در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان در از بین بردن امید و خودباوری ادامه داد: امید مبتنی بر ایمان یکی از تکالیف مهم معلمان است و باید  معلمان گرانقدر ،اتفاقات عظیمی که در حوزه‌های مختلف در حال رخدادن است را به دانش‌آموزان منتقل کنند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور همچنین گفت: حدود دو سالی که گرفتار کرونا شدیم و دانش‌آموزان نتوانستند در مدارس حاضر شوند، نقش و ارزش کار معلمان را برای خانواده‌ها بیش از قبل برجسته کرد.

وی همچنین بر کنشگری دانش‌آموزان تاکید کرد و گفت: این موضوع نیز مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و لازم است به خودمان یادآوری کنیم هر میزان که جامعه دانش‌آموزی کشور را قوی کنیم به ایران قوی نزدیک می‌شویم.

خان‌محمدی همچنین با اشاره به فرهنگ مشارکت گفت:  ۵۰ درصد از  ۸۳۰۰ پروژه مدارس در حال ساخت در کشور توسط خیرین درحال انجام بوده و این تلاش قابل تقدیر است و نشاند دهنده  ترویج فرهنگ خیرخواهی و کار خیر است  و این امر منتج به  نتایج مطلوب  می شود.

وی همچنین با اشاره به ماموریت جدید یوسف نوری  گفت: استاندار مازندران از نخبگان حوزه آموزش و پرورش هستند و امروز حضور چنین شخصیتی در جایگاه رئیس شورای آموزش‌ و پرورش مازندران یک فرصت عظیم است.


در ادامه داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری در این مراسم اظهار داشت: هر پیشرفتی در کشوری مرهون و تلاش معلمان و استادان است و این همت و تلاش باید تقدیر شود.

وی با اشاره به  تغییر و دگرگونی در انتخاب‌های دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: در آموزش و پرورش تدابیری اندیشیده شود تا رشته‌های مهارتی گسترش یابد و  باید توازنی بین گرایش دانش‌آموزان به رشته‌های مختلف ایجاد کرد.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری با اشاره به سخن مدیرکل آموزش و پرورش مازندران مبنی بر گرایش حدود ۴۵ درصدی دانش‌آموزان به رشته‌های مهارتی تصریح کرد: این خبر بسیار خوبی است و ما باید به فکر رفع نیازهای آینده کشور در حوزه مهارتی و خدمات باشیم.

یوسف نوری استاندار مازندران با بیان اینکه باید نقش معلم را در تمدن‌سازی ویژه دید گفت : اگر امروز در حوزه‌های مختلف علمی سرآمد هستیم، ریشه آن در تفکر دینی گذشته ما است و  همه این دستاوردها و موفقیت‌هایی که تمدن اسلامی را شکل داد، حاصل تلاش همین معلمان بزرگ بشریت است.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان مازندران افزود : در دوران ما نیز ، فردی چون امام خمینی(ره) ایستاد و حرف نویی زد و امروز شاهد هستیم این تفکر در یک عمق استراتژیک بسیار وسیع در حال گسترش است.

استاندار مازندران همچنین بیان کرد: با وجود تحریم‌های دشمنان، ما در عموم رشته‌ها به اوج رسیدیم یا جزو چند مورد برتر هستیم و این حاصل تلاش معلمان ارزشمند است که چند نسل در حال تلاش و روشنگری هستند.

نوری با تاکید به ضرورت گسترش رشته‌های مهارتی گفت: لازم است در مدارس رشته‌های مهارتی  را گسترش داده و به نسل جدید انتقال دهیم.

حسین کمالی مدیر کل آموزش و پرورش مازندران نیز در این مراسم با تبریک هفته معلم اظهار داشت: فرایند تعلیم و تربیت از خانه شروع می‌شود و در مدرسه اوج گرفته و در دانشگاه تکمیل خواهد شد و این همراهی و پیوستگی بین آموزش و پرورش و دانشگاه باید ، همواره برقرار باشد.

رئیس دستگاه تعلیم و تربیت مازندران با اشاره به دستاوردهای آموزش و پرورش در دولت سیزدهم تصریح کرد:  واریزی ۲۰۰ میلیارد تومان سرانه به حساب مدارس، نشان‌دهنده توجه ویژه دولت سیزدهم به آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: طرح رتبه‌بندی یکی دیگر از این دستاوردها بود که اجرایی شد و این مهم قابل تقدیر است.

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: ساماندهی بیمه فرهنگیان و توزیع شیر رایگان در مدارس نیز ازجمله اقدامات ارزنده دولت سیزدهم بودکه نشان‌دهنده توجه ویژه‌ دولت  به دستگاه تعلیم و تربیت و معلم است.

کمالی با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب که فرمودند «همه دستگاه‌ها باید برای قدردانی از معلمان مشارکت کنند»گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر، ارکان حاکمیت و مردم، برای قدردانی از مقام معلم در این ایام  فعال هستند و این موضوع به یک فرهنگ تبدیل شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: در بررسی شاخص‌های مختلف تخصصی، آموزش و پرورش استان مازندران از رتبه بیست و ششم به رتبه ششم ارتقا یافت که این دستاورد با همراهی همه همکاران اداری و آموزشی بدست آمد.