مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جلسه هم‌افزایی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای فرهنگی و اجتماعی در رابطه با اجرای "طرح ملی طوبی" در استان گفت: دستگاه‌های دولتی در حوزه عفاف و حجاب پای کار باشند.
به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، نخستین جلسه “طرح ملی طوبی” در سال جدید با هدف شبکه‌سازی و تربیت مربیان مروج عفاف و حجاب در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.
احسان آهنگر در این جلسه، اجرای طرح طوبی را یکی از محوری‌ترین مسائل جمهوری اسلامی دانست و گفت: این طرح بستری در جهت افزایش مشارکت دستگاه‌ها در راستای توسعه حجاب در کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داد: باتوجه به اهمیت حجاب و عفاف در حفظ بنیان خانواده و سلامت اخلاقی جامعه، طرح طوبی باید به‌طور ویژه موردتوجه دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

وی تبیین ابعاد حجاب در خانواده‌ها را ضرورت امروز جامعه ایرانی دانست و افزود: عدم‌تبیین ابعاد حجاب برای نسل‌های مختلف و اجرای آن در جامعه، یکی از مسائل اصلی کشور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده که همین امر سبب موضع‌گیری نسبت به این موضوع نیز شده‌است.
آهنگر با اشاره به فعالیت مستمر معاندان در موضوع حجاب اظهار داشت: بزه‌های اجتماعی زیر سایه این مساله گسترش می‌یابد و بخشی از آسیب‌های اجتماعی امروز نیز از تبعات این مساله است که بیشتر افراد نسبت به آن ناآگاه هستند.
این مسئول تصریح کرد: تبیین ابعاد طرح ملی حجاب و عفاف نیازمند برنامه‌ریزی مدون است و نباید دستگاه‌های دولتی را در این امر تنها گذاشت.
وی افزود: تلاش داریم با همه ظرفیت‌های حاکمیت و تشکل‌های مردم‌‌نهاد برنامه‌ریزی جامعی در این حوزه انجام شود و بستری برای گفت‌وگو درباره حجاب و ترویج حیا در جامعه باشیم.
آهنگر خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات ۴۵ ساله ما در این حوزه چنان که باید انجام نشده و پشتوانه علمی لازم را نداشته، باید عملیات ما در میدان درست انجام شود و شکست در میدان نتیجه فقدان نظریات علمی و تحقیقی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران با بیان این که در برابر اقدامات مستمر جریان‌های معاند غفلت دستگاه‌های فرهنگی از ترویج عفاف و حجاب تبعات بسیاری دارد، گفت: عناد سازمان‌یافته ضرورت ورود دستگا‌ه‌های فرهنگی را افزایش می‌دهد، به همین دلیل امروز نگاه دقیق‌ و جامعه‌شناسانه به مقوله حجاب یک ضرورت به شمار می‌آید.
آهنگر درباره اثربخشی فعالیت مجموعه خیبر در راستای ترویج حجاب و عفاف اظهار داشت: مجموعه خیبر استان البرز فعالیت و مطالعه مستمر و متفاوت نسبت به دیگر مجموعه‌ها در موضوع ترویج حجاب داشته‌ که بازخورد مناسب و اثربخشی آن سبب تعمیم برنامه‌های این مجموعه به استان‌های دیگر شده‌است.
وی تاکید کرد: برون‌سپاری کار به مجموعه‌های مردم‌نهاد به معنای سلب مسئولیت از دستگاه‌های دولتی نیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی دستگاه‌ها به این حوزه ورود پیدا کردند اما حمایت مقطعی کفایت نمی‌کند چراکه جریان معاند مقطعی کار نمی‌کند.
آهنگر ادامه داد: آگاه باشیم که جریان معاند حجاب را پاشنه آشیل جمهوری اسلامی و بستر فروپاشی نظام می‌داند. باتوجه به اهمیت موضوع باید از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های دولتی در ایجاد بستر حجاب استفاده شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: نگاه ما به این مقوله رفع‌تکلیف نیست و مطالبه ما از روز اول به‌عنوان متولی فرهنگ و عفاف تبیین جایگاه این نهاد در حجاب و عفاف بوده‌است. به تنهایی کاری از ما برنمی‌آید و یک دست صدا ندارد، باید تکلیف‌مدارانه در این حوزه عمل کنیم چراکه غفلت از این موضوع جبران‌ناپذیر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران اظهار داشت: از مشکلات اساسی ما این است که نتوانستیم مربیانی در این حوزه تربیت کنیم که به منطق دفاع از حجاب مسلط باشند یا اگر هم بوده؛ کَمیّت آن مانع اثرگذاری شده‌است.
وی تاکید کرد: باتوجه به گستره جغرافیایی استان، بستر ترویج عفاف و حجاب و همچنین نقدپذیری و گفت‌وگو در شهرستان‌ها باید فراهم شود.
آهنگر با اشاره به گردشگرپذیری مازندران به‌ویژه در فصل تابستان گفت: سواحل ما از مناطق آسیب‌پذیر به شمار می‌آیند که باید مورتوجه قرار گیرد.
وی با بیان این که برخی دستگاه‌ها اعتماد لازم به هزینه‌کرد اعتبار در این حوزه را ندارند، اظهار داشت: اگرچه محور و ستون اجرای این طرح مجموعه‌های مردم‌نهاد هستند اما دستگاه‌های دولتی نیز موظف به اجرا بوده و نباید به ارائه گزارش‌های سطحی اکتفا کنند. هر دستگاهی که بضاعت مالی دارد باید اجرای برنامه طوبی را تکلیف خود بداند و از عملکرد جزیره‌ای در این زمینه اجتناب کنیم.
این مسئول فعالیت‌های انجام‌شده در این حوزه را مقطعی و ناکافی دانست و افزود: کُمیت ما در بخش عملیاتی می‌لنگد و فاصله بین شرکت‌کنندگان بخش مقدماتی و خروجی بخش تکمیلی نشان از ضرورت مهندسی به‌کارگیری مربیان دارد