شعبانی با تأکید بر تثبیت شوراها در ساختار کشور و اعتماد مردم به این نهاد گفت: متأسفانه دولت به جایگاه شوراها کم‌لطفی می‌کند و باید ساختار و قوانین شوراها را به‌صورت شفاف مشخص کند.

به گزارش نکته آنلاین به نقل از خبرگزاری برنا از مازندران،  پرویز شعبانی در حاشیه هفتاد و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مرکز استان‌ها که به میزبانی شهر قم برگزار شد، اظهار داشت: اجلاس محلی برای انتقال تجربیات و دستورالعمل‌های شهرسازی و آشنایی شورا با قوانین است.
وی افزود: زمانی که همه اعضای شوراها در کنار هم جمع می‌شوند، می‌توانند مشکلات شوراها را از کانال‌های مختلف پیگیری کنند، زیرا شوراهای شهر به‌عنوان پارلمان‌های شهری قریب بر ۲۵ سال بوده فعالیت می‌کنند و به بلوغ کاری و اعتقادی رسیده است.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری به جایگاه شورا در قانون اساسی اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که شوراها در ساختار کشور ماندگار شده است و باید به جایگاه حقیقی خود دست پیدا کند و این مجمع می‌تواند برای رسیدن به این جایگاه کمک کند.

وی خواستار حضور اعضای شوراها و کمیسیون بودجه در تدوین شیوه‌نامه وزارت کشور شد و یادآور شد: شوراها عدد عوارض را مشخص می‌کند و باید دقت کنیم به مردم فشاری وارد نشود و این دقت را تنها اعضای شوراها دارند.

شعبانی بعضی از قوانین شوراها را ابهام‌برانگیز دانست و خاطرنشان کرد: هنوز ساختار و قوانین شوراها شفاف نیست و دولت تنها کلیتی از شوراها را مشخص کرده و باید شورا را به‌عنوان پارلمانی تأثیرگذاری بپذیرد و درواقع این شوراها هستند که بدنه کشور را پیشرفت می‌دهد درحالی‌که دولت به جایگاه شوراها کم‌لطفی می‌کند.

وی تأکید کرد: شوراها باید دستاوردها و چالش‌های این نهاد را به‌صورت شفاف با مردم در میان بگذارد تا در گام نخست مردم به جایگاه و دستاوردهای شوراها آگاه شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که باید در شوراها رعایت کرد این است که افرادی که وارد شورا می‌شوند باید از فیلترهای زیادی رد بشوند تا افراد متخصص و خدمت گذار وارد شورا شوند.

وی در پایان به پیشرفت‌های شهر قم اشاره کرد و گفت: شهر قم یکی از شهرهای موفق کشور است، امسال نیز بودجه خوبی برای شهر مصوب شده و میزان هزینه پرسنلی نیز ۲۰ درصد کل بودجه بوده و این موفقیت بسیار خوبی برای مدیریت شهری است، همچنین توسعه فضاهای تفریحی و گردشگری شهر قم نیز قابل‌توجه است.