ظروف یک بار مصرف تهدیدی برای سلامتی جامعه و تخریب محیط زیست می باشد اما استفاده از این ظروف در ماه محرم بسیار متداول شده است به طوری که علاوه بر سلامت مردم برای محیط زیست نیز زیانبار است.

به گزارش نکته آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران ،این روزها استفاده از ظروف یک بار مصرف بسیار متداول شده است، آب میوه و بستنی‌ فروشی‌ها ، سلف‌ سرویس‌ها در دانشگاه‌ها ، بیمارستان ها ، ادارات حتی مردم  کوچه و بازار هنگام پخش غذای نذری و  یا در میهمانی‌ها از ظروف یک بار مصرف  به صورت گسترده استفاده می‌کنند.

با فرا رسیدن ماه محرم و توزیع نذورات  توجه به دو نکته اساسی سلامت  جامعه و حفظ  محیط زیست را بیش از پیش ضروری می نماید. زیرا ظروفی که به عنوان ظروف یکبار مصرف استفاده می شوند ظروف پلاستیکی بوده که بر سلامت مردم تاثیر منفی داشته و بدلیل تجزیه ناپذیر بودن آثار زیانباری برای محیط زیست دارد.

وقتی غذا داخل این ظروف ریخته می شود، بسیاری از مواد موجود در ظرف به غذا منتقل شده و می‌تواند موجب آزاد شدن مواد آلی وترکیبات شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ورود آنها به داخل مواد غذایی شود که مصرف آنها برای سلامتی مضر است.

با توجه به ایام محرم از همه شهروندان و عزاداران حسینی در خواست می شود تا از رها نمودن لیوان های یک بار مصرف و ظروف پلاستیکی در معابر و خیابان ها جدا خودداری نمایند.ضمن اینکه ضروری است مسئولان هیات و تکایا در جمع آوری این ظروف در محل توزیع ، نظارت لازم را اعمال کنند.

امید است ،هیئت و دسته های عزاداری با همکاری شهروندان و عزاداران حسینی برنامه ریزی لازم رادر رفع این مشکل به عمل آورند.

لازم بذکر است، هرگونه آلودگی و پخش پسماندهای ناشی از توزیع نذورات با ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی مغایرت دارد